Noworodki w Niemczech płaczą rzadziej

aktualizacja: 03.04.2017, 13:32
Foto: 123RF

Noworodki urodzone w Niemczech, Danii i Japonii płaczą rzadziej, niż noworodki, które przychodzą na świat w innych krajach - wynika z badań, których rezultaty prezentuje Reuters.

REDAKCJA POLECA
21.03.2017
Do Polski zbliża się srebrne tsunami
20.02.2017
Na Politechnice Łódzkiej pracują nad ubrankami dla wcześniaków
25.01.2017
Pomoc dla rodziców małych pacjentów Centrum Zdrowia Dziecka
Kariera.pl
Menedżer nie musi być wiecznie lojalny wobec dawnej firmy
kancelarierp.pl
Stwórz swoją umowę - szybko i profesjonalnie!

Częściej od dzieci w innych krajach płaczą natomiast noworodki z Wielkiej Brytanii, Kanady i Holandii - ustalili autorzy tego samego badania.

Badaniem objęto dzieci w wieku do trzech miesięcy z różnych krajów świata. Badacze z Uniwersytetu w Warwick w Wielkiej Brytanii na podstawie zgromadzonego materiału ustalili jak różnią się pod tym względem dzieci urodzone w różnych krajach.

Dieter Wolker, który prowadził badanie podkreśla, że aby ustalić skąd biorą się różnice, należałoby przyjrzeć się poszczególnym społeczeństwom, w szczególności praktykom dotyczącym rodzicielstwa, a także czynnikom związanym z przebiegiem ciąży i genetyką.

Badanie wykazało, że noworodki płaczą średnio przed dwie godziny dziennie w pierwszych dwóch tygodniach życia. Przez kolejne kilka tygodni płaczą częściej - osiągając średnią wynoszącą 2 godziny 15 minut płaczu dziennie w szóstym tygodniu. Ale kiedy mają 12 tygodni płaczą już tylko - średnio - godzinę i 10 minut dziennie.

Badacze zaznaczają jednak, że zdarzają się noworodki, które płaczą 30 minut dziennie i takie, u których długość dziennego płaczu wynosi nawet 5 godzin.

Badanie przeprowadzono na 8700 dzieciach, a jego wyniki opublikowano w czasopiśmie "Journal of Pediatrics".

POLECAMY

KOMENTARZE