Prenumerata 2018 już w sprzedaży - SPRAWDŹ!

Medycyna i zdrowie

Noworodki w Niemczech płaczą rzadziej

123RF
Noworodki urodzone w Niemczech, Danii i Japonii płaczą rzadziej, niż noworodki, które przychodzą na świat w innych krajach - wynika z badań, których rezultaty prezentuje Reuters.

Częściej od dzieci w innych krajach płaczą natomiast noworodki z Wielkiej Brytanii, Kanady i Holandii - ustalili autorzy tego samego badania.

Badaniem objęto dzieci w wieku do trzech miesięcy z różnych krajów świata. Badacze z Uniwersytetu w Warwick w Wielkiej Brytanii na podstawie zgromadzonego materiału ustalili jak różnią się pod tym względem dzieci urodzone w różnych krajach.

Dieter Wolker, który prowadził badanie podkreśla, że aby ustalić skąd biorą się różnice, należałoby przyjrzeć się poszczególnym społeczeństwom, w szczególności praktykom dotyczącym rodzicielstwa, a także czynnikom związanym z przebiegiem ciąży i genetyką.

Badanie wykazało, że noworodki płaczą średnio przed dwie godziny dziennie w pierwszych dwóch tygodniach życia. Przez kolejne kilka tygodni płaczą częściej - osiągając średnią wynoszącą 2 godziny 15 minut płaczu dziennie w szóstym tygodniu. Ale kiedy mają 12 tygodni płaczą już tylko - średnio - godzinę i 10 minut dziennie.

Badacze zaznaczają jednak, że zdarzają się noworodki, które płaczą 30 minut dziennie i takie, u których długość dziennego płaczu wynosi nawet 5 godzin.

Badanie przeprowadzono na 8700 dzieciach, a jego wyniki opublikowano w czasopiśmie "Journal of Pediatrics".

Źródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL