Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Media

Mistrzowie mistrzów: Nadal, Federer, Ledecky

AFP
Tenisiœci Hiszpan Rafael Nadal i Szwajcar Roger Federer triumfowali wspólnie w męskiej kategorii plebiscytu francuskiej gazety "L'Equipe" na sportowego "Mistrza mistrzów 2017" (Champion des champions). Wœród kobiet wyróżniono amerykańskš pływaczkę Katie Ledecky.

Po raz pierwszy w 42-letniej historii œwiatowej edycji "Mistrza mistrzów" uhonorowano w jednej kategorii dwie osoby. Wczeœniej miało to miejsce raz w krajowej wersji - w 1991 roku doceniono Guya Forgeta i Henriego Leconte, którzy zapewnili Francuzom triumf w Pucharze Davisa.

Federer i Nadal, skazywani przez wielu już na sportowš emeryturę, przeżywali w minionym sezonie renesans formy. Podzielili się triumfami we wszystkich czterech turniejach wielkoszlemowych - 36-letni Szwajcar zwyciężył w Australian Open i Wimbledonie, a młodszy o pięć lat zawodnik z Majorki we French Open (po raz 10. w karierze) i w US Open. Pierwszy wygrał łšcznie w mijajšcym roku siedem imprez, drugi o jednš mniej. Dodatkowo Hiszpan został liderem rankingu ATP.

Tenisista z Bazylei po raz czwarty w karierze został doceniony w plebiscycie "L'Equipe". Wczeœniej miało to miejsce w latach 2004-06. Nadala nagrodzono w ten sposób jeszcze w 2010 i 2013 roku.

Specjalizujšca się w stylu dowolnym Ledecky latem powiększyła swój już pokaŸny dorobek o siedem medali mistrzostw œwiata. W Budapeszcie 20-letnia Amerykanka zdobyła szeœć złotych kršżków i jeden srebrny.

Rok temu w plebiscycie triumfowali multimedaliœci igrzysk w Rio de Janeiro - jamajski sprinter Usain Bolt i amerykańska gimnastyczka Simone Biles.

Plebiscyt "L'Equipe" jest przeprowadzany od 70 lat. W przeszłoœci tytuły "Champion des champions" zdobywali m.in. piłkarze - Brazylijczyk Romario i Argentyńczyk Lionel Messi, amerykański golfista Tiger Woods i jego rodak koszykarz Michael Jordan oraz ukraiński tyczkarz Siergiej Bubka.

ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL