Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Media

Czabański: Na rynku medialnym dzięki TVP jest pluralizm

Fotorzepa, Radek Pasterski
Telewizja Polska dopuœciła do przekazu informacyjno-publicystycznego rzeczy, które przez lata były niedopuszczane, albo wręcz wyœmiewane i niszczone; dzięki niej na rynku medialnym jest pluralizm - powiedział w pištek szef Rady Mediów Narodowych Krzysztof Czabański.

Czabański, pytany na antenie Radia ZET, czy pozycja prezesa TVP Jacka Kurskiego na stanowisku jest zagrożona, odparł: "Jeżeli będzie robił takš telewizję, która będzie spełniała misję kultury, jest niezagrożona".

Szef RMN był też pytany o medialne doniesienia, z których wynika, że ona sam miałby stanšć na czele Telewizji Polskiej. Wskazał, że praca w niej wymaga "niewiarygodnej energii".  - Trzeba mieć o 20 lat mniej" - stwierdził.

Dopytywany, czy nie ma na to "ochoty", zaznaczył: "Moim zdaniem nie byłoby to dobre rozwišzanie, nie mówišc o tym, że jest prezes, aktywny, dynamiczny, który ma wizję, z którš ja nie do końca się zgadzam. Wyjaœnił, że elementy, w których różni się z Kurskim, dotyczš zwłaszcza kultury. Ale dyskutujemy - podkreœlił.

Czabański podkreœlił także, że to nie Kurski jest winien temu, że jego telewizja musiała otrzymać pod koniec lipca pożyczkę ze œrodków Funduszu Reprywatyzacji w wysokoœci 800 mln zł.

Jak ocenił, jednš z "wad" TVP jest brak prowadzenia systematycznego monitoringu wewnętrznego tego, co jest na ekranie. - Nie sš wycišgane w zwišzku z tym na bieżšco wnioski, ale to też będziemy naprawiać, bo takie rozmowy z kierownictwem telewizji prowadzimy - wskazał.

Czabański był pytany, czy kiedy jako wieloletni dziennikarz patrzy na to, co robi TVP w sferze informacyjno-publicystycznej, czuje dumę czy wstyd. "Do tego przekazu informacyjno-publicystycznego zostały dopuszczone rzeczy, które przez lata były niedopuszczane, albo wręcz wyœmiewane i niszczone". - Na rynku medialnym dzięki Telewizji (Polskiej) jest pluralizm - ocenił.

Według niego informacja w TVP podawana jest w taki sposób, który "odsłania" rzeczywistoœć Polskš i międzynarodowš. Przekonywał również, że także sama TVP jest pluralistyczna, ponieważ, jak uzasadniał, w debatach, które się w niej odbywajš, spierajš się różne osoby.

Zaznaczył jednak, że "innš sprawš, sš sprawy warsztatowe". - Na ile to jest robione dobrze, a niedobrze, to zawsze można usišœć i dyskutować - powiedział.

Poproszony o ocenę, czy TVP podaje obiektywne informacje, Czabański odparł: "Wielokrotnie zwracam się do kierownictwa Telewizji z proœbš o wyjaœnienie pewnych zjawisk, które się tam dziejš, wœród nich sš również takie, które mnie niepokojš".

- Jest wiele pracy do zrobienia w Telewizji Publicznej, w mediach publicznych, cały czas staram się mówić szefom tych mediów o pracy, która ich czeka, a nie chwalić ich za to, co zrobili, chociaż jest wiele rzeczy za które można ich pochwalić - mówił szef RMN.

Jego zdaniem głównym problemem TVP jest dotarcie do oryginalnej i istotnej informacji.

ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL