Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Media

Instagram: Wyciekły numery telefonów celebrytów

Aktorka i piosenkarka Selena Gomez miała paœć ostatnio ofiarš hakerów
Amanda Nobles [CC BY 2.0 (http://creativecommons.org/licenses/by/2.0)], via Wikimedia Commons
Instagram ujawnił informację o podatnoœci swojego systemu, dzięki której wyciekły dane kontaktowe celebrytów korzystajšcych z serwisu, takie jak adresy e-mail i numery telefonów. Nie wykradziono jednak haseł dostępu do kont. O sprawie poinformowało BBC.

Według informacji BBC, serwis fotograficzny używany przez ponad 700 mln osób na całym œwiecie stał się celem ataku hakerskiego "jednego lub większej liczby" cyberprzestępców. Głównym zamiarem atakujšcych było pozyskanie informacji kontaktowych celebrytów oraz innych wysoko sprofilowanych użytkowników aplikacji Instagram.

Wykradzenie danych stało się możliwe dzięki podatnoœci majšcej charakter błędu w interfejsie programistycznym API aplikacji Instagram. Firma nie poinformowała o tym, kiedy dokładnie nastšpił wyciek - wskazała jedynie, że miało to miejsce "niedawno".

Jak mówiš przedstawiciele marki Instagram, podczas ataku nie wykradziono haseł dostępu do kont, ale zaleca się użytkownikom czujnoœć w zwišzku z możliwš niepożšdanš aktywnoœciš hakerów.

Według Marka Jamesa, specjalisty od cyberbezpieczeństwa brytyjskiej firmy ESET, warto pamiętać o tym, że dla sieci społecznoœciowych ich użytkownicy sš jedynie Ÿródłem dochodów. - Giganci mediów społecznoœciowych interesujš się bezpieczeństwem naszych danych tylko w takim stopniu, w jakim wymaga tego od nich obowišzujšce prawo ochrony danych. Właœnie dlatego kluczowš kwestiš jest, by użytkownicy sami brali odpowiedzialnoœć za własne cyberbezpieczeństwo - dodaje.

ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL