Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Media

"WP": Wobec zachowania Korei Płn. konieczne sankcje na Chiny

AFP
Wobec najnowszego wystrzelenia przez Koreę Płn. rakiety konieczny jest powrót do jedynego niemilitarnego rozwišzania, które przyniosło rezultaty: sankcji - pisze "Washington Post". Sugeruje restrykcje m.in. dla chińskich banków, obsługujšcych reżim w Pjongjangu.

Jak komentuje we wtorek waszyngtoński dziennik, północnokoreański przywódca Kim Dzong Un odpowiada w sposób racjonalny, a nawet przebiegły, na zastrzeżenia œwiata. Bez wštpienia zauważył on, że po najnowszej próbie nuklearnej z 6 stycznia nie nastšpiła inna niż słowna odpowiedŸ ze strony Rady Bezpieczeństwa ONZ, Chin i USA - dodaje.

"Prowadzona przez prezydenta Obamę od 2009 roku polityka +strategicznej cierpliwoœci+ zawiodła - odnotowuje "WP". - Głównym elementami tej polityki było ignorowanie Korei Północnej i zarazem łagodne nakłanianie Chin do wywarcia presji na reżim".

"Jako dostawca większoœci energii i żywnoœci dla tego izolowanego kraju, Pekin dysponuje ogromnym wpływem" - pisze dziennik. I przyznaje, że chiński przywódca Xi Jinping nawet bardziej niż jego poprzednicy jest przywišzany do doktryny, że lepiej tolerować reżim Kimów niż uczynić cokolwiek, żeby go zdestabilizować.

"Washington Post" wyraża opinię, że niezbędny jest powrót do sankcji, które uderzyłyby w wewnętrzny kršg reżimu. "Kim i jego kumple w dalszym cišgu importujš luksusowe towary z Chin, mimo zakazu ONZ, i nadal korzystajš z chińskich banków przy prowadzeniu interesów z resztš œwiata. Te powišzania można by ucišć, gdyby Chiny, jak Iran, zostały zakwalifikowane jako kraj pioršcy pienišdze, a amerykańskie sankcje uderzyłyby w chińskie banki i inne firmy dostarczajšce broń i dobra luksusowe" - pisze dziennik.

"Zarówno Chiny, jak i Korea Północna muszš zobaczyć, że będš coraz więcej płacić za to, co dla Stanów Zjednoczonych powinno być nieakceptowalnymi krokami Kima w kierunku arsenału nuklearnego" - odnotowuje "WP". I dodaje, że "+strategiczna cierpliwoœć+ nie jest już realnš opcjš".

ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL