Polska najbardziej „bezchmurna” w Europie

aktualizacja: 17.08.2017, 07:20
Foto: 123RF

Pod względem wykorzystania usług tzw. cloud computingu plasujemy się na szarym końcu UE. To jednak się zmieni, i to głównie dzięki firmom.

W Polsce dużo mówi się o innowacjach i technologiach, rzeczywistość jednak niemiło zaskakuje. Jak wynika z najnowszych danych Eurostatu, rodzimi internauci znajdują się bowiem w europejskim ogonie rankingu wykorzystania usług chmury obliczeniowej. Po rozwiązania z zakresu tzw. cloud computingu, takie jak m.in. iCloud, Google Drive czy Windows OneDrive, sięga ledwie co czwarty użytkownik internetu. To najgorszy wynik w Unii Europejskiej. Średnia dla UE to 32 proc. W przypadku Szwecji, W. Brytanii czy Holandii (liderzy rankingu) już niemal połowa tamtejszych internautów korzysta z takiego przechowywania dokumentów, zdjęć czy plików z muzyką.

Firmy napędzą rynek

Eksperci nie są zaskoczeni danymi Eurostatu, bo od lat różnice w zaawansowaniu i wykorzystaniu chmury między Europą Zachodnią a Środkowo-Wschodnią były znaczące. Zniwelowanie ich nie będzie proste. Firma badawcza IDC prognozuje, że w tym roku wydatki na chmurę publiczną i prywatną w naszym regionie wyniosą blisko 600 mln dol., a do 2020 r. skoczą do 876 mln dol. Dla porównania w tym samym czasie w Europie Zachodniej wzrosną one jednak z 6,2 do aż 9,1 mld dol.
Artykuł dostępny tylko dla prenumeratorów "Rzeczpospolitej"

Zamów subskrypcję TANIEJ O VAT
i czytaj bez ograniczeń!

Kup teraz
Żródło: Rzeczpospolita

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.

POLECAMY

KOMENTARZE