Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

W Europie powstaje coraz więcej filmów

Adobe Stock
W cišgu ostatniej dekady liczba filmów wyprodukowanych w Europie wzrosła prawie o połowę – wynika z danych Europejskiego Obserwatorium Audiowizualnego. Rocznie powstaje ich ponad 2,1 tysišca. Polska w ogonie.

Jak podaje Europejskie Obserwatorium Audiowizualne (EAO), badajšce filmowy i telewizyjny rynek na potrzeby Komisji Europejskiej, między 2007 i 20016 rokiem w Europie powstało 18 tys. filmów.

Rosła w tym czasie zarówno liczba rodzimych produkcji, jak i koprodukcji podejmowanych między krajami. – Liczba dokumentów powstałych w analizowanym okresie wręcz się podwoiła, ale pozostałych filmów fabularnych także powstało więcej aż o 33 proc. – podajš autorzy raportu. W 2016 roku w Europie powstało 2,1 tys. filmów, podczas gdy w 2006 roku było to jeszcze 1,4 tys.

Polski rynek poza czołówkš Europy

Największymi rynkami kinematograficznymi sš w Europie Wielka Brytania, Francja, Hiszpania i Włochy. – Łšcznie odpowiadajš za 53,6 proc. wszystkich filmów wyprodukowanych między 2017 i 2016 rokiem – podaje EAO. W każdym z tych krajów powstało w tym czasie pon...

ródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL