Boski Messi

Gwiazdor Barcelony wprowadził Argentynę na mundial. Pierwszy raz od 32 lat w finałach zabraknie zespołu USA. Amerykanie już liczą straty.

Aktualizacja: 11.10.2017 20:14 Publikacja: 11.10.2017 19:37

„Całe szczęście, że Leo Messi jest Argentyńczykiem” – powiedział trener Jorge Sampaoli

„Całe szczęście, że Leo Messi jest Argentyńczykiem” – powiedział trener Jorge Sampaoli

Foto: AFP

Wszechmocny, boski, nadzwyczajny – argentyńskie media prześcigają się w pochwałach dla Leo Messiego.

Mało brakowało, by wicemistrzowie świata nie pojechali do Rosji. Potrzebowali zwycięstwa nad Ekwadorem, tymczasem po 38 sekundach meczu w położonym 2850 m n.p.m. Quito przegrywali 0:1. Wtedy sprawy w swoje nogi wziął Messi. – Całe szczęście, że on jest Argentyńczykiem – odetchnął z ulgą trener Jorge Sampaoli.

Messi strzelił wszystkie trzy bramki, jego drużyna uciekła znad przepaści, a remis w spotkaniu Peru z Kolumbią (1:1) sprawił, że zdołała też uniknąć barażu z Nową Zelandią.

Dramat Chile

Zagra w nim Peru kosztem Chile, które po porażce 0:3 z Brazylią spadło z miejsca trzeciego na szóste.

Jeden z włoskich dziennikarzy zamieścił w internecie nagranie, na którym widać, jak Kolumbijczyk Radamel Falcao podchodzi do rywali z Peru i przekazuje im prawdopodobnie wynik tego meczu, namawiając przy okazji, by zagrali na remis korzystny dla obu zespołów – dający gospodarzom baraże, a gościom – bezpośredni awans.

Chile samo rzuciło sobie kłody pod nogi, domagając się sprawiedliwości za występ nieuprawnionego zawodnika w ubiegłorocznym spotkaniu z Boliwią (0:0). FIFA protest uznała, ale walkower przyznała także Peru, które z Boliwią przegrało (0:2). Gdyby Chile nie zgłaszało reklamacji, dziś szykowałoby się do meczu z Nową Zelandią.

Takie gwiazdy, jak Alexis Sanchez czy Arturo Vidal, obejrzą mundial w telewizji. Przed ekranem zasiądzie również Arjen Robben, który po kolejnym niepowodzeniu Holandii postanowił zakończyć karierę. Z reprezentacją pożegnał się dwoma golami, które dały zwycięstwo nad Szwecją (2:0), ale do awansu nie wystarczyły.

Na boiskach w Rosji nie zabraknie natomiast Cristiano Ronaldo. Portugalia zakwalifikowała się rzutem na taśmę, wygrywając w ostatniej kolejce z niepokonaną wcześniej Szwajcarią (2:0). Ronaldo nie trafił jednak do bramki, dzięki czemu Robert Lewandowski z 16 golami pozostał królem strzelców eliminacji w Europie. Wiadomo też, że obaj panowie nie spotkają się na mundialu w fazie grupowej. Polacy unikną także m.in. Argentyńczyków, Rosjan, Brazylijczyków i Niemców.

Do Rosji pojedzie dwóch debiutantów: Islandia i sprawca bodajże największej niespodzianki – Panama. Piłkarze z tego 4-milionowego kraju wygrali z pewną awansu Kostaryką (2:1, decydujący gol padł w 87. minucie) i wyprzedzili w tabeli USA.

Amerykanie pokpili sprawę, porażka 1:2 z najsłabszym w grupie Trynidadem i Tobago sprawiła, że pierwszy raz od 1986 roku nie wezmą udziału w mundialu. „95 minut arogancji wymazało 31 lat postępu" – skomentował ich występ dziennik „US Today".

W Ameryce już liczą straty. Turniej w Rosji miał być największym przedsięwzięciem w historii stacji Fox Sports. Za prawa do transmisji zapłaciła 200 mln dolarów.

Dziewięć wolnych miejsc

Znanych jest w sumie 23 z 32 uczestników mistrzostw. Walka o bezpośredni awans trwa jeszcze w Afryce. O pozostałe trzy miejsca rywalizują: Tunezja z Demokratyczną Republiką Konga, Maroko z Wybrzeżem Kości Słoniowej oraz Senegal z Burkina Faso, Republiką Zielonego Przylądka i RPA.

W listopadowych barażach interkontynentalnych Honduras zagra z Australią, a Nowa Zelandia z Peru. Europa czeka na losowanie, pary play off poznamy w najbliższy wtorek.

Największym pechowcem okazała się Słowacja, która choć zakończyła eliminacje na drugiej pozycji w swojej grupie, miała najsłabszy bilans i zabrakło jej punktu, by zagwarantować sobie występ w barażach.

Przed szansą powrotu na mundial po ponad 30 latach stanie Irlandia Północna. Baraż czeka też Włochów. Czterokrotni mistrzowie świata tylko dwa razy nie wzięli udziału w turnieju – ostatnio w 1958 roku.

FINALIŚCI MISTRZOSTW ŚWIATA

Europa: Rosja (gospodarz), Belgia, Niemcy, Anglia, Hiszpania, Polska, Islandia, Serbia, Portugalia, Francja

Ameryka Południowa: Brazylia, Urugwaj, Argentyna, Kolumbia

Ameryka Północna, Środkowa i Karaiby: Meksyk, Kostaryka, Panama

Azja: Iran, Japonia, Korea Południowa, Arabia Saudyjska

Afryka: Nigeria, Egipt

Baraże w Europie (9–11 oraz 12–14 listopada)

Rozstawieni: Szwajcaria, Włochy, Chorwacja, Dania

Nierozstawieni: Irlandia Północna, Szwecja, Irlandia, Grecja

Losowanie 17 października

Baraże interkontynentalne (6–14 listopada)

Honduras – Australia

Nowa Zelandia – Peru

Sport
Igrzyska w Paryżu w mętnej wodzie. Sekwana wciąż jest brudna
Sport
Paryż przed igrzyskami olimpijskimi pozbywa się bezdomnych? Aktywiści oburzeni
IGRZYSKA OLIMPIJSKIE
Pomruk rewolucji. Mistrzowie z Paryża po raz pierwszy dostaną pieniądze za złoto
Olimpizm
Leroy Merlin wchodzi na nowy rynek. Wykończy mieszkania medalistów z Paryża
Sport
Francuzi podzieleni w sprawie Rosjan. Mer Paryża kontra Emmanuel Macron