Finał mistrzostw świata: Francja - Chorwacja 4:2

Francja wygrała z Chorwacją 4:2 w finale mistrzostw świata w piłce nożnej. W 18. minucie Francja objęła prowadzenie po samobójczym trafieniu Mario Mandzukicia. Dziesięć minut później Chorwaci doprowadzili do wyrównania, ale po rzucie karnym znów wygrywają Francuzi. W drugiej połowie podwyższyli Paul Pogba i Kylian Mbappe, ale po błędzie Hugo Llorisa wynik zmniejszył Mandzukic.

Aktualizacja: 15.07.2018 19:05 Publikacja: 15.07.2018 14:28

Kliknij tutaj lub naciśnij F5, by odświeżyć relację

Francja - Chorwacja 4:2 (2:1)

Bramka: Mario Mandzukic (18 - samobójcza), Antoine Griezmann (38-karny), Paul Pogba (59), Kylian Mbappe (65) - Ivan Perisic (28), Mario Mandzukic (69).

Francja: Hugo Lloris - Benjamin Pavard, Raphael Varane, Samuel Umtiti, Lucas Hernandez - Paul Pogba, N'Golo Kante (55. Steven Nzonzi), Kylian Mbappe, Antoine Griezmann, Blaise Matuidi (73. Corentin Tolisso) - Olivier Giroud (81. Nabil Fekir).

Chorwacja: Danijel Subasic - Sime Vrsaljko, Domagoj Vida, Dejan Lovren, Ivan Strinic (82. Marko Pjaca) - Ante Rebic (71. Anrej Kramaric), Ivan Rakitic, Marcelo Brozovic, Luka Modric, Ivan Perisic - Mario Mandzukic.

Poznaliśmy też tryumfatorów nagród indywidualnych - Chorwaci na otarcie łez mogą cieszyć się z tego, że Lukę Modricia uznano za najlepszego piłkarza turnieju.

KONIEC! Francja po dwudziestu latach ponownie mistrzem świata!

90+5' Zrezygnowany już Zlatko Delić. I tak Chorwaci odnieśli w Rosji historyczny sukces.

90+4' Będzie jeszcze jedna wrzutka w pole karne z rzutu wolnego? Nie, Chorwaci zaczynają krótko i szybko tracą piłkę.

90+3' Złapał się za głowę Pogba, po tym jak nie zorientował się w polu karnym i nie wykorzystał okazji oko w oko z Subasiciem.

90+3' Wślizgiem próbował zatrzymać Griezmanna Vrsaljko. W piłkę nie trafił, ale zawodnik nie przeszedł. Zółta kartka.

90+2' Jeden z ostatnich zrywów Chorwatów kończy się fatalnym podaniem pod nogi Mbappe. Ale Vida zabiera piłkę Pogbie.

90+1' Byle dalej - Francuzi nie bawią się już w utrzymanie i rozgrywanie piłki. Sędzia dolicza 5 minut.

90' Dwa razy teraz przewracał się Fakir w okolicach pola karnego rywali, próbując wymusić na arbitrze odgwizdanie faulu, ale sędzia nie daje się nabrać.

89' Chorwaci nie poddają się! Rakitic próbuje strzału z dystansu, ale piłka wysoko nad poprzeczką.

88' I znów wrzutka w pole karne, ale Mario Mandzukic przegrywa dziś z obrońcami francuskimi.

87' Fakir niespodziewanie z dystansu, ale radzi sobie z tym strzałem Subasic.

85' Wrzutka Rakitic,a znów radzą sobie obrońcy. Pjaca ładnie podaje do Vrsaljko ale obrońca Chorwacji nie zrozumiał się z kolegą.

84' Ni to dośrodkowanie, ni to strzał Rakiticia - piłka ląduje w rękawicach Llorisa.

83' Zmiana oznacza, że u Chorwatów jest już tylko trzech obrońców. Trener Zlatko Dalić rzuca wszystko co ma do ataku.

82' Zmiana też u Chorwatów. Zmęczonego Strinica zmienia Marko Pjaca.

81' Schodzi Oliver Giroud - napastnik, który w siedmiu meczach na mundialu... nie strzelił żadnego gola. Ale i tak był pomocny, asystując kolegom.

80' Nie zastanawiają się Francuzi, tylko wybijają na oślep wszystko, co wpadnie w ich pole karne.

79' Zryw Mbappe, który najpierw wykorzystuje swoją szybkość, ale po chwili piłka okazuje się dla niego za wolna.

77' Widać już zmęczenie po Chorwatach, ale nie po Modriciu. Pomocnik Realu Madryt pięknie mija dwóch rywali i jego zespół znów w natarciu. Strzał Kramaricia jednak minimalnie niecelny.

75' Akcja prawą stroną Vrsaljko kończy się niedokładnym dośrodkowaniem Perisicia. Po chwili druga wrzutka, tym razem z lewej strony, tym razem za krótka. Ale Francuzi zamknięci na swojej połowie.

74' Perisić czyhał na kolejny błąd Llorisa, ale francuski bramkarz tym razem mógł łapać piłkę.

73' Zmiana u Francuzów. Zmęczonego Matuidiego zmienia Corentin Tolisso.

72' Mandzukic teraz przy wyskoku do piłki uderzył ręką w twarz rywala. Mamy chwilę przerwy.

71' Nadzieja wlana w serca Chorwatów. Na boisko za stosunkowo mało widocznego Rebicia wchodzi Andrej Kramarić.

69' Francja - Chorwacja 4:2!

Ależ błąd Llorisa! Próbuje w polu karnym kiwać się z Mandżukiciem, a ten zabiera mu piłkę. Co za finał!

67' Tak jak w pierwszej połowie podopieczni Deschampsa nie strzelali, tak teraz wyciągnęli solidne armaty. W tej połowie już czterokrotnie strzelali w światło bramki, Chorwaci - tylko raz.

65' Francja - Chorwacja 4:1!

To jest cios decydujący! Znów gdy Francja na dłuższą chwilę utrzymała się przy piłce, strzela bramkę. Genialny strzał z dystansu Mbappe i już trzy gole przewagi mistrzów świata sprzed 20 lat.

65' Zablokowany strzał z dystansu Chorwatów, Francuzi trochę więcej czasu mogą spędzić na połowie rywali.

64' I kolejne złe dośrodkowanie, tym razem Vrsaljko. Ale obrońcy błyskawicznie odbierają piłkę Francuzom.

63' Mocny cios, Chorwaci przez chwilę zamroczeni, ale chyba podnoszą się z desek. Ponownie konstruują atak pozycyjny, zakończony niedokładną wrzutką Perisicia.

61' Ale teraz zagubieni Chorwaci! Piłkę z nogi zdejmuje w ostatniej chwili Griezmannowi Brozović.

59' Francja - Chorwacja 3:1

Zryw Francuzów i od razu bramka! Po dalekim przerzucie do Mbappe Trójkolorowi dłużej utrzymali się przy piłce, w końcu Griezmann wystawia piłkę do Paula Pogby. Pierwsze uderzenie zablokowane przez obrońców, ale poprawka trafia już do siatki!

58' Znów dobra szarża Perisicia lewą stroną, daje sobie radę z obrońcą, ale nie widział kolegów i za głęboko dośrodkował.

57' Chorwaci we dwójkę zatrzymali Mbappe i znów konstruują atak pozycyjny. Ale Giroud fauluje Rakiticia.

56' Vida przerywa wślizgiem kontrę szarżującego Griezmanna. Francuzi z trudem utrzymują się przy piłce.

55' Zmiana u Francuzów. Schodzi N'Golo Kante, na boisku melduje się Steven Nzonzi.

54' Niesygnalizowana wrzutka z lewej strony, Mandżukić wpada w interweniującego Llorisa, ale i tak był spalony.

53' I mamy niespodziewaną przerwę - ochrona wyprowadza kibica, który wbiegł na boisko.

52' Mbappe! Nastolatek z Francji w szalonym pojedynku wyprzedza Vidę, ale strzał broni Subasic.

51' Czy przy pierwszym golu dla Francuzów wszystko było w porządku? Są wątpliwości!

50' Ależ początek Chorwatów! Chcą wyrównać jak najszybciej i na razie całkiem zdominowali Francuzów. Vrsaljko nie trafia z daleka w okienko bramki.

49' Dalekie zagranie do Mandżukicia, Lloris wychodzi przed pole karne i zapobiega utracie gola.

48' Rebić! Mocny strzał z pierwszej piłki Hugo Lloris przenosi nad poprzeczką. Po rzucie rożnym piłka dla Francuzów.

47' Obiecujący początek także Francuzów - Giroud wystawia piłkę do Grizemanna, ten zza pola karnego prosto w "koszyczek" Subasicia.

46' Kolejne dobre dośrodkowanie Vrsaljko z prawej strony, ale za głębokie.

46' Chorwaci pierwsi zameldowali się na boisku po przerwie, drugą połowę rozpoczęli Francuzi.

PRZERWA Tak cieszył się z bramki Antoine Griezmann

AFP

PRZERWA Francuzi prowadzą, choć oddali według statystyk FIFA zaledwie dwa strzały na bramkę Subasicia, z czego jeden celny - z rzutu karnego. Chorwacji próbowali zaskoczyć Hugo Llorisa w sumie siedem razy, ale do siatki trafił tylko Ivan Perisic.

45+3' Chorwaci jeszcze przed przerwą próbowali wyrównać, ale dośrodkowanie Vrsaljko nie trafia w polu karnym do adresata. Przerwa!

45+3' Teraz dalekie zagrania najpierw do Mandżukicia, po chwili z drugiej strony do Giroud. Obaj napastnicy nie potrafią jednak opanować piłki.

45+2' Ciemne chmury zbierają się nad Łużnikami.

45+1' Umtiti na chwilę schodzi z boiska. Tym razem dośrodkowanie Rakiticia kończy się strzałem Vidy, ale niecelnym.

44' Kolejny rożny, Francuzi wybijają piłkę po olbrzymim zamieszaniu w polu karnym. Na murawie leży Umtiti,  na którego przy wyskoku do piłki spadł Lovren.

43' Rzut wolny, kolejny egzekwowany przez Modricia, akcja kończy się mocnym strzałem Lovrena, ale prosto w obrońcę.

42' Ewentualną kontrę Francuzów kasuje podaniem do Subasicia Domagoj Vida. Ostro poczynają sobie z Chorwatami francuscy obrońcy.

41' Żółta kartka dla Hernandeza, który ostro zaatakował jednego z Chorwatów.

40' Doskonałe dośrodkowanie Perisicia z lewej strony, jednak Rebić nie trafia czysto w piłkę.

38' Francja - Chorwacja 2:1

Griezmann pewnie trafia do siatki z rzutu karnego.

37' Antoine Griezmann kontra Danijel Subasic, mundialowy specjalista od obrony rzutów karnych.

36' Jest decyzja - rzut karny dla Francuzów!

35' Ewidentnie dotknął piłki ręką Perisić, sędzia biegnie sprawdzić sytuację na wideo.

34' Dośrodkowanie Griezmanna na głowę Kante, Francuzi reklamują rękę jednego z Chorwatów.

32' Chorwacja oszalała po trafieniu Perisicia. Teraz jednak zbyt głębokie dośrodkowanie dla Mandżukicia. Po obronie Domagoja Vidy będziemy mieli jednak korner dla Francji.

31' Dalej w natarciu Chorwaci, którzy prowadzą grę i starają się wysoko odbierać piłkę.

28' Francja - Chorwacja 1:1!

Ależ odpowiedź Chorwatów - po wrzutce Modricia i kilku odbiciach piłki głową, Domagoj Vida podaje do Perisicia, który strzałem z kilkunastu metrów zaskakuje Hugo Llorisa. Mamy z powrotem remis!

27' Pierwsza żółta kartka! Kante fauluje wychodzącego z kontrą Perisicia. Kolejny wolny Modricia.

26' Chorwaci dalej wysoko podchodzą pod Francuzów, nie widać po nich, by byli zmęczeni trzema dogrywkami w fazie pucharowej. Francuzi awansowali do finału bez rozgrywania żadnych dodatkowych minut.

25' Niecelny strzał Rakiticia. W strzałach 2-0 dla Chorwatów, a mimo to przegrywają.

24' Kolejny rzut wolny dla Chorwacji, kolejna okazja na dośrodkowanie dla Modricia, ale piłkę piąstkuje Lloris.

22' Bohaterem narodowym Francuzów na razie Antoine Griezmann. To on dośrodkował na głowę Mario Mandzukicia.

21' Rzut wolny teraz dla Chorwacji - Modrić dośrodkowuje na głowę Domagoja Vidy, ale ten uderza niecelnie.

18' Francja prowadzi z Chorwacją 1:0!

Rzut wolny egzekwowany przez Griezmanna i nieszczęśliwie piłkę trąca Mario Mandzukić! Francja wygrywa, choć nie oddała strzału na bramkę Subasicia.

18' Griezmann faulowany kilka metrów przed polem karnym. Będzie pierwszy strzał na bramkę?

17' Znów dalekie podanie Francuzów, tym razem do Mbappe, ale za mocne nawet dla szybkiego nastolatka z Francji. W kolejne akcji Mbappe próbuje dośrodkować, ale piłkę wybijają obrońcy.

16' Chorwaci przerywają grę, bo na boisku leży Perisić, przypadkowo uderzony przez Hernandeza.

15' Za nami pierwszy kwadrans meczu i nie zanotowaliśmy jeszcze ani jednego strzału na którąś z bramek, choćby niecelnego.

14' Teraz podanie z pominięciem drugiej linii do Giroud - zdecydowanie za mocne. Od swojej bramki Chorwacja.

13' Dopiero pierwszy raz Francuzi dłużej utrzymują się przy piłce, ale wszystko w okolicach środka boiska. W końcu piłka wraca aż do Llorisa.

12' Dobre prostopadłe podanie Rakiticia do Perisicia, ale ten ostatni nie zdołał opanować piłki.

11' Znakomite podanie zewnętrzną częścią stopy Modricia do Strinica, ten podaje do Perisicia, ale Chorwat nie znajduje kolegi w polu karnym. Wciąż w natarciu jednak Chorwacja.

10' Po odzyskaniu piłki przez Francuzów jest kolejny, czwarty już faul na koncie Chorwatów. Wznowienie akcji słabe - piłka ląduje za boiskiem i wprowadzi ją do gry z powrotem Subasic.

9' Wrzutkę Modricia z kornera wybijają obrońcy. Ale Chorwacji dalej przy piłce.

8' Ładna klepka Strinicia z Rakiticiem, będzie pierwszy rzut rożny dla Chorwacji.

7' 12 młodych piłkarzy z drużyny "Dzikie dziki", którzy zostali uratowani przez zespół ratowników po spędzeniu 17 dni w zalanej wodą jaskini w Tajlandii, nie ogląda finału mundialu na żywo. Chłopcy - w wieku od 11 do 16 lat - będą mogli natomiast obejrzeć nagranie z zapisem finałowego meczu.

Dowiedz się więcej: "Dzikie dziki" z Tajlandii nie obejrzą na żywo finału mundialu

6' Chorwacja znów wysoko atakuje, ale faul popełnia tym razem Mandżukić. Chorwat jest zdziwiony decyzję sędziego o odgwizdaniu przewinienia.

5' Dobrze pilnowany w polu karnym Mandżukić, nie zdołał się dostać do piłki wrzucanej z prawej strony przez Vrsaljko.

4' Kontra Perisicia, który jednak już w polu karnym zaplątał się w dryblingu i Chorwaci mają tylko aut.

3' Drugi już faul Chorwatów, którzy na razie wysoko próbują odzyskać piłkę - drugie przewinienie Modricia.

2' Francuzi odzyskali piłkę, spokojnie próbują konstruować akcję do tyłu, ale Umtitiego fauluje Luka Modrić.

1' Zaczęli Chorwaci!

16:56

Po hymnie Francji czas na "Lijepa naša domovino". Razem z piłkarzami na trybunach chorwacki hymn śpiewa prezydent kraju Kolinda Grabar-Kitarović.

16:55

Przed nami hymny obu państw, na początek "Marsylianka".

16:54

I wychodzą! Argentyński sędzia Nestor Pitana wyprowadza obie reprezentacje na boisko!

16:53

Nie tylko Łużniki dziś w niebieskim, białym i czerwonym kolorze.

16:51

Kto wygrywa pojedynek na stole?

16:50

Philip Lahm, kapitan ustępujących mistrzów świata i rosyjska modelka Natalia Wodianowa wnieśli na Łużniki trofeum, o które walczyć będą obie reprezentacje - Puchar Świata.

16:48

To będzie szósty w historii mecz Chorwacji z Francją. I jeszcze nigdy Chorwatom nie udało się wygrać.

16:42

Na finale można spotkać m.in. Usaina Bolta i Ronaldinho.

16:40

Francja nigdy nie przegrała spotkania, w którym w pierwszej jedenastce na boisko wychodzili razem N’Golo Kante o Paul Pogba - podkreślają statystycy. Ich statystyki z tych spotkań to 14 zwycięstw i 4 remisy.

16:35

Na Łużnikach trwa w tej chwili ceremonia zakończenia mistrzostw, m.in. z udziałem aktora Willa Smitha. . Rozmachem daleko jej jednak do podobnych wydarzeń z igrzysk olimpijskich.

Dowiedz się więcej: Will Smith w oficjalnym utworze mundialu "Live It Up"

16:31

Jak donoszą chorwackie media, Ivan Rakitić zapowiedział, że jeśli dzisiejszy finał wygra jego reprezentacja, to z tej okazji zrobi sobie tatuaż... na czole. Jego żona ma nadzieję, że jednak żartował...

16:29

Decydującą o awansie do finału bramkę dla Chorwacji strzelił w półfinale Anglikom Mario Mandzukić. Na boisku ma opinię walczaka, który nie cofnie się przed niczym w starciach o piłkę, ale w życiu prywatnym to niezwykle spokojny człowiek, zakochany w swojej dziewczynie i rodzinnym miasteczku, które jest dla niego niezwykle cenne.

Przeczytaj: Mario Mandzukić - człowiek o dwóch twarzach

16:25

Jeśli finał na Łużnikach wygra Francja, Didier Deschamps będzie trzecim selekcjonerem, który wygrał mundial i jako zawodnik, i jako trener. Wcześniej podobnego wyczynu dokonali Brazylijczyk Mário Zagallo (w 1958 i 1962 roku jako zawodnik, w 1970 jako trener) i Niemiec Franz Beckenbauer (1974 kapitan reprezentacji, 16 lat później - selekcjoner). Deschamps był mistrzem świata oczywiście w 1998 roku.

16:22

Francuzi na rozgrzewce.

16:20

Kto zarobił na mundialu? We Francji na pewno sprzedawcy telewizorów, bo sprzedaż strzeliła od maja. Podczas samego mundialu skorzystali też dostawcy pizzy, sprzedawcy strojów sportowych, proporczyków, restauracje i piwiarnie.

Dowiedz się więcej: Czy mundial pobudzi gospodarkę Francji?

16:15

Tymczasem do kraju wrócili bohaterowie z Belgii - brązowi medaliści z mistrzostw świata w Rosji. Na zamku Laeken gratulacje reprezentacji złożył król Filip, a później piłkarze odkrytym autobusem przejechali na Wielki Plac w Brukseli. Po drodze Edena Hazarda i spółkę witały tłumy Belgów.

AFP

16:07

Francja na finał szykuje się z zachowaniem środków ostrożności. W weekend porządku na francuskich ulicach strzeże 110 tys. policjantów i żandarmów. Po awansie "Trójkolorowych" do finału zdecydowano się na zainstalowanie na Wieży Eiffla ogromnego telebimu. W strefie kibica mecz będzie mogło obejrzeć ok. 90 tys. fanów, ale muszą się oni przygotować na nawet kilkakrotne kontrole osobiste.

Przeczytaj: Ogromne środki bezpieczeństwa z okazji finału mundialu

16:02

Sędzią finału będzie Argentyńczyk Nestor Pitana. Arbiter ten nie tylko zakończy mundial, ale także... go otworzył, ponieważ gwizdał w meczu Rosja - Arabia Saudyjska. Oprócz tego sędziował jeszcze trzy inne spotkania i po drodze trafił już na obu finalistów. W 1/8 finału Pitana był sędzią meczu Chorwacji z Danią (zespół Zlatko Dalicia wygrał po karnych), a w kolejnej rundzie starcia Francji z Urugwajem (2:0). Poza tym, jeszcze w fazie grupowej, Argentyńczyk sędziował mecz Meksyk - Szwecja.

15:56

Tymczasem prezydent Rosji Władimir Putin symbolicznie przekazał na Kremlu obowiązki gospodarza piłkarskich mistrzostw świata Katarowi - organizatorowi mundialu w 2022 roku. W uroczystości wzięli udział m.in. Emir Kataru Szejk Tamim Bin Hamad Al-Thani oraz szef FIFA Gianni Infantino.

15:52

Kylian Mbappe będzie dopiero trzecim nastolatkiem w historii, który zagra w finale mistrzostw świata. Francuz ma dziś dokładnie 19 lat i 207 dni. Jako młodsi grali w finale mundialu tylko słynny Pele (17 lat i 249 dni) oraz Włoch Giuseppe Bergomi, złoty medalista z 1982 roku.

15:45

Miejsce w galerii legend czeka - pisze przed finałowym meczem UEFA.

15:35 Poznaliśmy wyjściowe składy na finałowe spotkanie! Obie reprezentacje rozpoczną mecz w identycznych zestawieniach, w jakich zaczynały starcia półfinałowe.

Francja: Hugo Lloris - Benjamin Pavard, Raphael Varane, Samuel Umtiti, Lucas Hernandez - Paul Pogba, N'Golo Kante, Kylian Mbappe, Antoine Griezmann, Blaise Matuidi - Olivier Giroud.

Chorwacja: Danijel Subasic - Sime Vrsaljko, Domagoj Vida, Dejan Lovren, Ivan Strinic - Ante Rebic, Ivan Rakitic, Marcelo Brozovic, Luka Modric, Ivan Perisic - Mario Mandzukic.

15:30

Swoją najlepszą jedenastkę na mundialu wybrała już agencja Reuters. Znalazło się w niej pięciu Francuzów -  Hugo Lloris, Lucas Hernandez, Paul Pogba (Francja), N'Golo Kante i Kylian Mbappe - oraz dwóch Chorwatów - Sime Vrsaljko i Luka Modrić.

Przeczytaj: Reuters: Najlepsza jedenastka mundialu bez Brazylijczyków

Dotychczasowe osiągnięcia

To będzie trzeci w historii finał dla Francuzów. Za pierwszym razem, 20 lat temu, gdy mundial rozgrywano właśnie nad Sekwaną, w decydującym meczu Zinédine Zidane i spółka rozbili 3:0 Brazylię. Drogi nie mieli jednak usłanej różami - po drodze potrzebowali dogrywki do wyeliminowania Paragwaju i karnych do wygranej z Włochami. Cztery lata później, na boiskach w Korei, zespół dowodzony wówczas przez Rogera Lemerre'a skompromitował się, zajmując ostatnie miejsce w grupie. Ale już w 2006 roku odrodził się, na mundialu w Niemczech dotarł do finału, gdzie po rzutach karnych uległ Włochom.

Francuzi mają także na koncie dwa trzecie miejsce - z lat 1958 i 1986.

Rok, w którym Francuzi po raz pierwszy zdobyli mistrzostwo świata, był też szczęśliwy dla Chorwacji. W 1998 roku Chorwaci, dla których był to debiut na mundialu (po rozpadzie Jugosławii), zajęli trzecie miejsce, przegrywając zresztą w półfinale właśnie z reprezentacją Francji. Na pocieszenie zespół z Bałkanów pokonał w meczu o brązowe medale Holandię, a Davor Suker został królem strzelców turnieju.

Był to jedyny przypadek, by Chorwaci wyszli z grupy na mundialu. W 2002, 2006 i 2014 roku mistrzostwa kończyły się dla nich na pierwszej fazie, a do RPA w 2010 roku nawet nie pojechali.

Droga do finału

Francuzi, losowani z pierwszego koszyka, trafili do przeciętnej grupy z Danią, Peru i Australią. Rozkręcali się w niej powoli. Najpierw nieprzekonująco wygrali z Australią 2:1, następnie tylko 1:0 pokonali Peru, by w ostatnim spotkaniu zremisować z Danią, która z drugiego miejsca również awansowała do 1/8 finału. W trzech grupowych meczach zespół Didiera Deschampsa strzelił tylko trzy gole, czyli... o jedna mniej niż w pierwszym meczu fazy pucharowej. Francuzi w Kazaniu po fantastycznym meczu pokonali Argentynę 4:3. Kolejne mecze kończyli już bez żadnych strat - w ćwierćfinale ograli 2:0 Urugwaj, a w półfinale 1:0 Belgię.

Chorwaci byli najsłabszą drużyną z drugiego koszyka i los nie okazał się dla nich specjalnie łaskawy - trafili na Islandczyków - których pamiętali z eliminacji, Argentyńczyków z Lionelem Messi i rewelację ostatnich mistrzostw Europy - Islandczyków. Mimo to grupę wygrali bardzo przekonująco, wygrywając kolejno 2:0 z drużyną z Afryki, aż 3:0 z zespołem z Ameryki Południowej i na koniec 2:1 z Islandią. To właśnie w tym ostatnim meczu męczyli się najdłużej, bo zwycięską bramkę Ivan Perisic strzelił dopiero w 90. minucie.

Już w fazie pucharowej Luka Modrić i spółka ani jednego meczu nie zakończyli po 90 minutach. W 1/8 finału pokonali po rzutach karnych Danię, w ćwierćfinale, w identyczny sposób Rosję. Dopiero w półfinale karne nie były potrzebne - w starciu z Anglią "wystarczyła" dogrywka i zwycięski gol Mario Mandžukicia w 109. minucie.

Droga na mundial

Niewiele brakowało, by Chorwacja na mistrzostwa świata w ogóle nie pojechała. Na finiszu europejskich eliminacji w grupie I, bodaj najbardziej wyrównanej ze wszystkich, po niespodziewanym remisie z Finlandią Chorwaci spadli na drugie miejsce w tabeli, za Islandczyków, i by myśleć o awansie lub chociaż barażach musieli w najgorszym wypadku zremisować swój ostatni mecz na Ukrainie.

Między meczami z Finlandią i Ukrainą zwolniony został dotychczasowy selekcjoner Ante Cacić, a na jego miejsce powołano Zlatko Dalicia, do tej pory znanego tylko we własnym kraju i na Bliskim Wschodzie. Dalić ugasił pożar, jego zespół wygrał na Ukrainie 2:0 po bramkach Andreja Kramaricia, a później w barażach po wygranej 4:1 i bezbramkowym remisie z Grecją awansował na mundial. "W nagrodę" federacja podpisała z Daliciem kontrakt do 2020 roku.

Francja takich problemów nie miała. W grupie rywalizowała nie tylko ze Szwecją, czyli jak się okazało ćwierćfinalistą mundialu w Rosji, ale też z silna Holandią i wspominającą lepsze czasy, ale zawsze groźną Bułgarią. Niepokojem mógł napawać wynik pierwszego meczu eliminacji, bezbramkowo zremisowanego na Białorusi. Później jednak stracili już tylko punkty po porażce w Szwecji (po bramce na 2:1 w doliczonym czasie gry Oli Toivonena) oraz sensacyjnym remisie w Tuluzie z... Luksemburgiem. 23 punkty w 10 meczach pozwoliły jednak na wygranie grupy A i bezpośredni awans na mundial.