Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

MΠw Rosji

Eliminacje mistrzostw świata 2018: Polska - Rumunia 3:1

PAP
Polska wygrała z Rumuniš 3:1 w meczu eliminacji mistrzostw œwiata. Po szeœciu seriach gier Polacy majš na koncie 16 punktów - i zdecydowanie prowadzš w grupie E.

II połowa

W 47. minucie przed polem karnym Polski faulował Karol Linetty. Do piłki podszedł Latovlevici, ale uderzył w mur, po chwili piłka wróciła pod polskie pole karne, ale udało się jš wybić. Polska odpowiedziała szybkš kontrš w czasie której fantastycznie piłkę wymieniali między sobš Grosicki z Zielińskim. Zabrakło jednak ostatniego podania.

W 51. minucie Zieliński znalazł na lewej stronie Grosickiego, Grosicki wpadł w pole karne i doœrodkował - ale nie było nikogo, kto mógłby zakończyć tę akcję.

W 55. minucie piłkę w œrodku pola przejšł Błaszczykowski. Piłkarz Wolfsburga od razu odegrał do Piszczka, a ten z prawej strony próbował doœrodkowaniem znaleŸć Lewandowskiego. Skończyło się na rzucie rożnym. I chwilę póŸniej było już 2:0! Po doœrodkowaniu z rzutu rożnego Zielińskiego Lewandowski przeskoczył wszystkich rumuńskich obrońców i precyzyjnym strzałem głowš nie dał szans Tatarusanu! To 10. gol Lewandowskiego w eliminacjach i 45. gol dla biało czerwonych - w klasyfikacji najlepszych strzelców kadry piłkarz Bayernu Monachium dogonił Grzegorza Lato.

W 61. minucie było już 3:0! Jeden z obrońców reprezentacji Rumunii spóŸnił się z próbš odbioru piłki Piotrowi Zielińskiemu w polu karnym - i sędzia odgwizdał kolejny rzut karny. Lewandowski po raz kolejny się nie pomylił! Przed chwilš dogonił Latę, a teraz go wyprzedził.

Mimo wysokiego prowadzenia Polacy dalej nacierali na bramkę Rumunów. Od ok. 65 minuty do głosu zaczęli jednak dochodzić Rumuni - kilka ataków przyniosło im jednak zaledwie rzut rożny. W 72. minucie Karola Linetty'ego, który za kilka dni rozpocznie udział w Mistrzostwach Europy U-21 zastšpił Arkadiusz Milik, który w tych samych mistrzostwach nie wystšpi, bo nie zgodziło się na to jego Napoli.

W 75. minucie w Krychowiak Ÿle trafił w piłkę pod polem karnym Szczęsnego, do futbolówki dopadł jeden z Rumunów, ale uderzył wprost w Szczęsnego. Odpowiedziš była akcja Milika, który ładnie zagrał do Błaszczykowskiego, ale golem się to nie skończyło.

A w 76. minucie było 3:1 - Stancu zdecydował się na strzał z ok. 25 metrów, piłka trafiła jeszcze w plecy Pazdana, zmieniła tor lotu i całkowicie zaskoczyła Wojciecha Szczęsnego.

Gol wyraŸnie dodał otuchy Rumunom - w 79. minucie z ok. 16 metrów na bramkę Szczęsnego strzelił Stanciu. Uderzył jednak niecelnie. Przypomina się mecz z Daniš, gdy też prowadziliœmy 3:0, a skończyło się na 3:2 i nerwach w końcówce.

W 80. minucie Piotra Zielińskiego zmienił Łukasz Teodorczyk. W tym momencie na boisku mamy trzech napastników.

W 86. minucie błšd po prawej stronie popełnił Łukasz Piszczek. Efekt? Doœrodkowanie i strzał z pierwszej piłki na bramkę Szczęsnego. Na szczęœcie niecelny. Chwilę póŸniej po rzucie rożnym Szczęsny wypuszcza piłkę z ršk, ale żaden z Rumunów nie wykorzystuje jego błędu.

W ostatnich minutach Rumuni szukali jeszcze kontaktowej bramki - w 90. minucie nad bramkš uderzył sprzed pola karnego Stanciu. Swojš szansę na czwartego gola miała jednak również Polska - z prawej strony w pole karne wpadł Milik, zagrał piłkę mocno wzdłuż bramki, ale nikomu nie udało się wepchnšć futbolówki do siatki. Chwilę póŸniej sędzia zakończył spotkanie. Koniec! Mamy trzy punkty! Lewandowski - wraz z Cristiano Ronaldo - jest w tym momencie najlepszym strzelcem eliminacji mistrzostw œwiata w Europie.

I połowa:

Polacy już po kilkunastu sekundach znaleŸli się pod bramkš Rumunów. Szarżował Jędrzejczyk - ale skończyło się na aucie. Rumuni zaczęli cofnięci bardzo głęboko - jedynie Florin Andone nie cofał się głęboko do obrony.

W 2. minucie rozgrywajšcy 50. spotkanie w reprezentacji Kamil Grosicki wystartował do piłki zagranej z głębi pola, wpadł w pole karne, ale został zablokowany.

W 5. minucie z prawej strony doœrodkowywać próbował podłšczajšcy się do ataku Łukasz Piszczek - tak Polska wywalczyła pierwszy w tym meczu rzut rożny. Doœrodkowanie Grosickiego było jednak za wysokie, by któryœ z Polaków stojšcych w polu karnym mógł go dosięgnšć.

W 6. minucie pierwszy raz groŸnie zaatakowali Rumuni - Andone podcišgnšł piłkę pod pole karne Szczęsnego, piłka trafiła na bok do Chipciu, ale jego doœrodkowanie zostało zablokowane.

W 9. minucie Pazdan sfaulował z prawej strony pola karnego Andone. Do piłki podszedł Latovlevici, ale w polu karnym najwyżej wyskoczył... Lewandowski, który wyjaœnił sytuację. Polacy odpowiadajš niezbyt udanymi próbami ataku pozycyjnego - nie wyglšda na to, aby mieli pomysł na sforsowanie zasieków Rumunii. W 13. minucie Grosickiemu udało się jednak wpaœć z piłka w pole karne - ale skończyło się na strachu dla Rumunów. Chwilę póŸniej przed polem karnym Rumunii faulowany był Lewandowski, ale sędzia nie dopatrzył się przewinienia. W 15. minucie znów skrzydłem szarpnšł, niezwykle aktywny w pierwszych minutach meczu, Grosicki. Nie zdołał jednak doœrodkować, bo za daleko wypuœcił sobie piłkę.

Dobrš formę Grosickiego docenił dziennikarz działu sportowego "Rzeczpospolitej":

W 18. minucie ładna współpraca Jędrzejczyka i Grosickiego na lewym skrzydle skończyła się doœrodkowaniem Jędrzejczyka w pole karne - ale obrońca Legii udowodnił nim, że doœrodkowania nie sš jego mocnš stronš. Chwilę póŸniej Tatarusanu musiał ratować się pišstkowaniem po doœrodkowaniu Błaszczykowskiego z rzutu wolnego w pole karne.

W 25. minucie sprytnego, prostopadłego podania do wpadajšcego w pole karne Lewandowskiego próbował Piotr Zieliński - niestety podał za mocno. Szkoda.

W 28. minucie było już jednak 1:0! Najpierw Zieliński fantastycznie znalazł na skrzydle Błaszczykowskiego, ten groŸnie doœrodkował w pole karne, piłkę zdołał złapać Tatarusanu, ale jeden z Rumunów sfaulował wpadajšcego w pole karne Lewandowskiego. Karny! Chwilę póŸniej na gola - w swoim stylu - z rzutu karnego wyprowadził reprezentację na prowadzenie!

W 30. minucie znów Zieliński znalazł Błaszczykowskiego, ten wpadł w pole karne z prawej strony, znalazł się z piłkš pod liniš końcowš i próbował zagrać piłkę wzdłuż bramki - na posterunku był jednak Tatarusanu. Dwie minuty póŸniej Mšczyński popisał się pięknym crossowym podaniem do Piszczka, ten wpadł w pole karne i z pierwszej piłki odegrał do Lewandowskiego. Bramka byłaby piękna, ale Tatarusanu dopadł do futbolówki przed napastnikiem Bayernu Monachium.

W 35. minucie goršco zrobiło się w polskim polu karnym - wszyscy nasi obrońcy próbowali odebrać piłkę Marinowi. Na szczęœcie - udało się. Polska odpowiedziała efektownym wejœciem w pole karne Rumunów Grosickiego - i bardzo nieefektownym strzałem, który nie sprawił żadnych problemów Tatarusanu.

W 37. minucie piłkę w polu karnym na rzecz Andone stracił Cionek - skończyło się jednak na strachu.

Minutę póŸniej mogło być jednak 2:0! Mšczyński fantastycznie zagrał prostopadle w pole karne do Lewandowskiego, nie było spalonego, ale... Lewandowski zdawał się być przekonany, że był. Niby atakował bramkę Tatarusanu, ale robił to tak, że bramkarz reprezentacji Rumunii bez problemu wyłuskał mu piłkę.

W 40. minucie znów goršco w polskim polu karnym - Benzar popędził prawym skrzydłem i posłał bardzo nieprzyjemne doœrodkowanie w pole karne Szczęsnego. Doœrodkowanie było na tyle nieprzyjemne, że trzej polscy obrońcy się z nim minęli. Do piłki dopadł Latovlevici - ale zakręcił piłkę nie w tš stronę, co trzeba.

Chwilę póŸniej Krzysztof Maczyński musiał zejœć z boiska z powodu urazu - zastšpił go Grzegorz Krychowiak. W ostatniej minucie jeszcze raz na bramkę Tatarusanu szarżował Grosicki, zdołał nawet doœrodkować, ale akcja zakończyła się niecelnym strzałem. Do przerwy zasłużone prowadzenie reprezentacji Polski.

Przed meczem:

Tuż przed meczem okazało się, że to Wojciech Szczęsny będzie bronił polskiej bramki w rozpoczynajšcym się w Warszawie o godz. 20.45 meczu eliminacji piłkarskich mistrzostw œwiata z Rumuniš. W dotychczasowych spotkaniach tych kwalifikacji wystšpił Łukasz Fabiański. W podstawowej jedenastce, o której poinformował PZPN, znaleŸli się też m.in. Thiago Cionek, który w obronie zastšpi pauzujšcego za żółte kartki Kamila Glika, oraz Kamil Grosicki, który w drużynie narodowej wystšpi w sobotę po raz 50. Z kolei Jakub Błaszczykowski zaliczy mecz nr 91 w reprezentacji, a kapitan Robert Lewandowski zagra po raz 87.

Biało-czerwoni z dorobkiem 13 punktów zdecydowanie prowadzš po pięciu kolejkach w grupie E. Po siedem punktów majš Czarnogóra i Dania, po szeœć Rumunia i Armenia, a dwa Kazachstan.

6. Kazachstan     5 0 2 3   3-13   2

Polska jest faworytem sobotniej potyczki, ale w historii futbolu tak nie było. Rumunia w przeszłoœci uchodziła za jednego z najbardziej niewygodnych rywali biało-czerwonych, którzy wygrali z niš zaledwie szeœć razy na 35 meczów (15 remisów i 14 porażek).

W pierwszym meczu rozegranym przez obie reprezentacje w bieżšcych eliminacjach zdecydowane zwycięstwo odnieœli jednak Polacy - biało-czerwoni wygrali w Bukareszcie aż 3:0 (po dwóch golach Roberta Lewandowskiego i golu Kamila Grosickiego).

W dzisiejszym meczu Polska zagra bez pauzujšcego za żółte kartki Kamila Glika. Więcej problemów ma jednak trener Rumunów. Kontuzje wyeliminowały doœwiadczonych defensorów Dragosa Grigore i Cosmina Motiego, a także napastnika Denisa Alibeca.

Adama Nawałkę niepokoić może jednak również fakt, że Grzegorz Krychowiak wiosnš praktycznie w ogóle nie pojawiał się na boisku w barwach pierwszej drużyny PSG. Po kontuzji problemy z wywalczeniem miejsca w podstawowym składzie Napoli ma Arkadiusz Milik. Również Maciej Rybus nie zaliczy minionego sezonu do udanych - zaczynał jako podstawowy gracz Olympique Lyon, w końcówce wiele razy znajdował się poza kadrš meczowš.

Na szczęœcie zdrowy i zdolny do gry jest Robert Lewandowski, œwieżo upieczony wicekról strzelców Bundesligi sezonu 2016/2017, wybrany przez piłkarzy Bundesligi najlepszym piłkarzem sezonu. To na nim będš skupione oczy polskich kibiców - Lewandowski strzelił w tych eliminacjach już 8 goli dla biało-czerwonych.

ródło: rp.pl/PAP