Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

MΠw Londynie

Media o Usainie Bolcie: To było okrutne

AFP
Œwiatowe media współczujš Usainowi Boltowi, który zakończył karierę sobotnim występem w sztafecie 4x100 m lekkoatletycznych mistrzostw œwiata w Londynie. Jamajski multimedalista doznał kontuzji i nie ukończył biegu. "To okrutne pożegnanie" - pisano.

Bolt - oœmiokrotny mistrz olimpijski - ma w dorobku 14 medali MŒ. W Londynie wczeœniej biegł na 100 m i stanšł na najniższym stopniu podium. Jednak w sobotę z powodu problemów z mięœniem uda upadł na bieżnię kilkadziesišt metrów po przejęciu pałeczki na ostatniej zmianie. Tym samym zakończyła się imponujšca seria w MŒ męskiej sztafety Jamajki, która triumfowała w tej konkurencji w czterech poprzednich edycjach imprezy.

Czytaj w Plus Minus ť Usain Bolt: Chłopak z wesołego miasteczka

Koledzy Bolta z drużyny Omar McLeod, Julian Forte i Yohan Blake pomogli słynnemu sprinterowi przekroczyć linię mety przy aplauzie 56 tysięcy kibiców.

"To było okrutne i niewyobrażalne pożegnanie. Najszybszy człowiek w historii ludzkoœci przekraczajšcy metę ze spuszczonš głowš, obok smutnych towarzyszy, jak pokonana armia. To zmierzch jamajskiego imperium. Reprezentanci tego kraju nie wywalczyli tytułu w żadnej konkurencji, w której dominowali w XXI wieku: 100 m, 200 m i 4x100 m" - napisała hiszpańska "Marca".

Bolt jest uwielbiany przez publicznoœć nie tylko za osišgane wyniki, ale też za otwartoœć i humor. Gdy 5 sierpnia zajšł trzecie miejsce na 100 m, kibice wybuczeli zwycięzcę Amerykanina Justina Gatlina, byłego dopingowicza, a Jamajczyka nagrodzili aplauzem należnym triumfatorowi.

"Krzyknšł, upadł i tak skończyła się jego kariera. Kiedy Brytyjczycy niespodziewanie pierwsi przekroczyli metę, Bolt leżał na bieżni głowš do ziemi. Sportowiec, który cišgle się uœmiecha, tym razem miał kamiennš twarz" - relacjonowała niemiecka "Sueddeutsche Zeitung".

Lekarze jamajskiej ekipy poinformowali póŸniej, że sprintera złapał skurcz tylnej częœci uda lewej nogi. "Odczuwał ból, ale myœlę że był on zwišzany głównie z rozczarowaniem porażkš" - powiedział jeden z nich Kevin Jones.

Bolt przepraszał swoich kolegów z drużyny, ale oni nie mieli do niego pretensji.

"To jest sport, takie rzeczy się zdarzajš. Jego nazwisko i tak przejdzie do historii" - ocenił McLeod.

"Nie było rundy honorowej, nie było rozmów z mediami. Bolt opuœcił stadion kuœtykajšc. On i jego kibice inaczej sobie wyobrażali ten wieczór" - zakończył niemiecki dziennik.

W "New York Times" zaznaczono z kolei, że Jamajczyk przypomniał po raz pierwszy od dawna, że jest tylko człowiekiem.

"Nie wyglšdał już na niezwyciężonego, gdy podskakiwał na jednej nodze i wykrzykiwał przekleństwo, podczas gdy jego rywale wcišż się rozpędzali. Nie było złotego zwieńczenia kariery jednego z największych bohaterów, ale też jednej z największych osobowoœci œwiatowego sportu" - skomentowano.

Uwagę Jamajczykowi poœwięcili także dziennikarze BBC, którzy jednak skupili się na sukcesie swoich rodaków. Wyprzedzili oni w tej konkurencji Amerykanów, a trzecie miejsce zajęli Japończycy.

"Niewielu spodziewało się takiego zakończenia najwspanialszej kariery lekkoatletycznej. Bolt żałuje zapewne teraz, że nie wycofał się po trzech złotych medalach igrzysk w Rio de Janeiro. Był nietykalny, ale teraz pałeczkę przejmie następne pokolenie" - napisano.

Pozostali sprinterzy jamajscy mieli pretensje do organizatorów, że przez ponad 40 minut przetrzymano w strefie, w której zawodnicy czekajš na start po rozgrzewce.

"Za długo nas tam trzymali. Usainowi było po prostu zimno. Zresztš sam mi powiedział, że to jest szaleństwo" - relacjonował Blake.

Także Gatlin, spytany, czy to mogło być powodem kontuzji Bolta, odparł: "Myœlę, że tak".

"Byliœmy lekko ubrani, a tam był przecišg. Rozgrzany organizm się wychłodził, byliœmy tam zbyt długo. Mam nadzieję, że (Bolt - przyp. red.) szybko wróci do zdrowia" - tłumaczył Amerykanin, który biegł w sobotę na drugiej zmianie.

Bolt wywalczył dziewięć złotych medali igrzysk olimpijskich. Był najlepszy w Pekinie, Londynie i Rio na 100 m, 200 m i 4x100 m. Jednak z powodu dopingowej wpadki jednego z jego kolegów, Jamajczyk stracił kršżek wywalczony w sztafecie w Chinach. Ponadto Bolt ma w dorobku 14 medali mistrzostw œwiata, 11 z nich z najcenniejszego kruszcu.

Chłopak z wesołego miasteczka

ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL