Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Lotnictwo

Szef Airbusa Tom Enders odejdzie ze stanowiska wiosnš 2019 roku

Bloomberg
Prezes Airbusa Tom Enders odejdzie ze stanowiska wiosnš 2019 roku i nie będzie ubiegał się o przedłużenie kontraktu - poinformował koncern w pištek. Decyzjš zarzšdu w lutym 2018 roku ze stanowiska ustšpi także dyrektor operacyjny Airbusa Fabrice Bregier.

"Przywilej pracowania dla tak œwietnej firmy łšczy się z odpowiedzialnoœciš za płynne przekazanie (sterów), gdy nadchodzi czas. Potrzebujemy nowych głów na czas po 2020 roku" - podkreœlił Enders w wydanym oœwiadczeniu. Jego kontrakt wygasa w kwietniu 2019 roku.

Obowišzki Bregiera jako szefa ważnego działu samolotów komercyjnych przejmie Guillaume Faury, obecnie prezes Airbus Helicopters, oddziału odpowiedzialnego za œmigłowce - postanowił zarzšd grupy na posiedzeniu w czwartek.

Koncern lotniczo-zbrojeniowy boryka się z zarzutami korupcyjnymi w Wielkiej Brytanii i Francji, a jego sytuację dodatkowo utrudniajš problemy techniczne, w tym ostatnio w napędach odrzutowców œredniego zasięgu - przypomina agencja dpa.

Spekulacje o odejœciu Endersa pojawiły się kilka tygodni temu. 58-letni były skoczek spadochronowy Bundeswehry stoi na czele koncernu od 2012 roku, gdy firma nosiła jeszcze nazwę EADS. Na tym stanowisku zarzšdził radykalnš przebudowę i modernizację koncernu. Jest uważany za zwolennika ograniczania wpływów państwowych udziałowców w tej firmie.

Airbus jest europejskim konsorcjum; wœród jego udziałowców sš m.in. Niemcy i Francjš, które majš po 11,1 proc. udziałów, oraz Hiszpania z 4,2 proc.

Mimo zarzutów korupcyjnych ceny akcji firmy utrzymujš się na rekordowym poziomie, choć walczy ona z Boeingiem o udział w rynku. Reuters przypomina, że Airbus ma rekordowš liczbę zamówień i musi dostarczyć w tym roku ponad 700 samolotów.

Airbus zatrudnia ok. 134 tysięcy pracowników na całym œwiecie i w 2016 roku odnotował obrót na poziomie 67 mld euro.

ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL