Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Lotnictwo

Grecja sprzedaje niemieckiej firmie lotniska

123RF
W cišgu 10 dni Grecja podpisze umowy z niemieckš firmš Fraport na prywatyzację 14 regionalnych lotnisk, w tym na wyspach Mykonos, Santorini, Korfu i Rodos - poinformował we wtorek szef funduszu odpowiedzialnego za program prywatyzacji Stergios Pitsiorlas.

Sprzedaż regionalnych lotnisk przyniesie Grecji 1,23 mld euro - zapowiedział Pitsiorlas. Fraport zrzšdza lotniskami we Frankfurcie, tureckiej Antalyi oraz w Warnie i Burgas w Bułgarii.

Ateny zgodziły się na ambitny program prywatyzacji, opiewajšcy na 50 mld euro, w ramach ustaleń z wierzycielami Grecji, które pozwoliły uruchomić kolejny pakiet pomocowy dla tego kraju.

Następna ważna transakcja planowana przez rzšd Grecji to sprzedaż portu Pireus; wszystkie oferty kupna majš zostać złożone do 21 grudnia - poinformował Pitsiorlas. Planowana jest też między innymi prywatyzacji portu w Salonikach, kolei państwowych i sieci gazowej.

Program prywatyzacji to element lipcowego porozumienia Grecji z międzynarodowymi wierzycielami wartoœci 86 mld euro, zakładajšcego pomoc w zamian za surowe cięcia i oszczędnoœci, reformy i prywatyzację państwowych firm. Zostało ono zawarte pod przymusem, podczas gdy majaczyła groŸba bankructwa kraju i izolacji od reszty Unii Europejskiej oraz strefy euro. Był to już trzeci pakiet pomocowy dla Grecji od 2010 roku.

ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL