Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Lotnictwo

LOT przez 10 miesięcy tego roku przewiózł ok. 150 tys. osób na linii Warszawa-Izrael

Bloomberg
Polskie Linie Lotnicze LOT w cišgu pierwszych 10 miesięcy tego roku przewiozły ok. 150 tys. pasażerów na trasie między Polskš a Izraelem - poinformował Konrad Majszyk z biura prasowego spółki. To 2,5 raza więcej, niż w tym samym czasie 2016 r.

"W czerwcu tego roku uruchomiliœmy połšczenia do Tel Awiwu z czterech portów regionalnych: Wrocławia, Lublina, Gdańska i Poznania. Z kolei z Warszawy zwiększyliœmy częstotliwoœć rejsów do tego miasta - z siedmiu do 13 tygodniowo. Podróż na tej trasie trwa ok. 3 godzin i 45 minut. W sumie wykonujemy tygodniowo 19 połšczeń między Polskš a Izraelem" - powiedział PAP Majszyk.

Rejsy z Wrocławia do Tel Awiwu polski przewoŸnik wykonuje we wtorki i pištki, z Lublina w poniedziałki i czwartki, z Gdańska - w niedziele, a z Poznania w œrody.

Z danych spółki wynika, że od stycznia do paŸdziernika LOT przewiózł między Polskš a Izraelem 150 tys. pasażer. "To 2,5 raza więcej, niż w tym samym okresie 2016 r. Rozkłady połšczeń sš tak pomyœlane, żeby umożliwić wygodnš przesiadkę i krótki czas podróży pasażerom lecšcym z Izraela przez Warszawę do Ameryki Nowego Jorku, Newark, Chicago, Toronto, czy Los Angeles" - tłumaczy Majszyk.

Jak przekonuje, decyzja o zwiększeniu częstotliwoœci i uruchomieniu nowych tras z Polski do Izraela ma uzasadnienie biznesowe. "Dotychczasowe wyniki pasażerskie dajš podstawy do rozwijania naszej oferty" - podkreœlił.

Połšczenia miedzy Polskš a Izraelem obsługiwane sš w większoœci samolotami Boeing 737-800 NG, które zostały wyleasingowane przez LOT i weszły do floty przewoŸnika w tym roku. Spółka ma obecnie cztery tego typu maszyny.

"Od wiosny 2018 r. do Tel Awiwu z Warszawy i portów regionalnych będzie można polecieć samolotem Boeing 737 MAX 8, który jest najnowoczeœniejszym samolotem wšskokadłubowym œredniego zasięgu. LOT zamówił takich szeœć sztuk, z czego pierwszy już odebrał na poczštku grudnia br., a samolot przyleciał do Warszawy w ubiegłš sobotę" - powiedział.

Zarówno B737-800 NG, jak i B737 MAX 8 majš na pokładzie 186 foteli w trzech klasach podróży: biznes, ekonomicznej premium i ekonomicznej.

Z analiz spółki wynika, że w tym roku œrednie wypełnienie samolotów na trasie Warszawa-Tel Awiw wyniosło 88 proc. "Bardzo dobre wypełnienie samolotów obserwujemy także na wszystkich trasach regionalnych do i z Izraela. Najwyższe w przypadku Wrocławia oraz Gdańska" - mówi Majszyk.

"Izrael już dziœ znajduje się w czołówce najpopularniejszych kierunków podróży na œwiecie. Zawdzięcza to różnorodnoœci, dobrej infrastrukturze, pogodzie i licznym atrakcjom, która sprzyjajš zwiedzaniu i wypoczywaniu praktycznie przez cały rok. Lotnisko w Tel Awiwie znajduje się sercu głównych atrakcji Izraela, jest też najlepszym punktem wypadowym na wyjazdy nad Morze Martwe czy wybrzeże z Morza Œródziemnego i Morza Czerwonego. Odwiedzajšc Tel Awiw, warto również udać się do położonej tuż obok historycznej Jerozolimy" - tłumaczy.

Jak mówił, "w swojej strategii spółka koncentruje się na rozwoju portu przesiadkowego w Warszawie, ale jednoczeœnie chce wykorzystać potencjał połšczeń z lotnisk regionalnych". Dodał, że latem tego roku LOT rozpoczšł rejsy z Krakowa do Chicago, które obsługuje dreamlinerami z 252 miejscami na pokładzie. "Połšczenie cieszy się dużš popularnoœciš, jest wykonywane raz w tygodniu i uzupełnia naszš siatkę codziennych lotów z warszawskiego Lotniska Chopina do Chicago. Także w tym roku zaczęliœmy latać do Lwowa z portów regionalnych, czyli z Poznania, Bydgoszczy i Szyman. Na tych połšczeniach wykorzystujemy samoloty Bombardier Q400, które mogš zabrać na pokład 78 pasażerów" - przekazał Majszyk.

Na poczštku grudnia br. Ambasada Izraela na swoim Twitterze napisała, że Warszawa stała się w 2017 r. najatrakcyjniejszym miejscem dla turystów z Izraela. Powołujšc się na portal mako.co.il, napisała, że polska stolica wyprzedziła słynne europejskie miasta, m.in. Londyn, Barcelonę i Amsterdam.

LOT w tym roku prognozuje uzyskać ponad 280 mln zł na działalnoœci podstawowej, czyli przewozie pasażerów, w 2016 r. było to 184 mln zł. Linia zakłada, że w 2017 r. przewiezie 6,8 mln pasażerów.

Udziałowcami PLL LOT sš: Skarb Państwa (99,856 proc. akcji) oraz TFS Silesia (0,144 proc. akcji).

ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL