Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Lotnictwo

Lotnisko Gdynia wygrało z Brukselš

Bloomberg
Trybunał Sprawiedliwoœci UE unieważnił decyzję Komisji Europejskiej z 2015 roku, nakazujšcš zwrot pomocy publicznej dla portu w Gdyni-Kosakowie. Chodziło o 91,5 mln zł. Na rozwój portu przeznaczono wówczas dalsze 200 mln zł.

W założeniu gdyńskie lotnisko miało wspierać port w Gdańsku, bo – jak tłumaczyli gdyńscy samorzšdowcy – bardzo często jest tak, że w Gdańsku jest mgła, a w Gdyni pięknie œwieci słońce. Gdynia-Kosakowo miałoby więc zostać portem zapasowym dla Lotniska im. Lecha Wałęsy.

Od roku 2014, kiedy budowa Kosakowo została zakończona, port w Gdańsku się rozbudował. Powiększony został terminal, a wkrótce będzie tam również zamontowany system naprowadzania samolotów wyższej klasy, więc nie będzie problemu z pracš portu podczas brzydkiej pogody.

Dla portu w Gdyni wyrok Trybunału to ogromna satysfakcja. Nie oznacza ona jednak, że lotnisko Gdynia-Kosakowo praktycznie gotowe, tyle że nieczynne, może natychmiast przyjmować pasażerów.

Władze Gdyni sš jednak zdania, że wyrok trybunału otwiera drogę do uruchomienia lotniska. Ich zdaniem inauguracja mogł...

ródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL