Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Lotnictwo

John Leahy czeka na następcę w Airbusie

Bloomberg
Długoletni dyrektor handlowy Airbusa John Leahy zostanie na stanowisku do czasu mianowania następcy, co może nastšpić w najbliższych dniach. Airbus podjšł jednak nowe szukanie kandydata poza swš firmš

John Leahy czeka na następcę w Airbusie

Długoletni dyrektor handlowy Airbusa John Leahy zostanie na stanowisku do czasu mianowania następcy, co może nastšpić w najbliższych dniach. Airbus podjšł jednak nowe szukanie kandydata poza swš firmš

- Pozostanę na miejscu do czasu znalezienia następcy. Nie wyjdę tak po prostu po wszystkich tych latach w Airbusie — powiedział Leahy po uroczystym przekazaniu w Hamburgu setnego superjumbo A380 linii Emirates. Dodał, że rozmawiał z prezesem Tomem Endersem, a ten ma podjšć decyzję w przyszłym tygodniu lub w podobnym czasie, bo jest dwóch kandydatów, z firmy i spoza niej.

Według przedstawicieli branży, głównym wewnętrznym kandydatem jest Christian Scherer, prezes producenta samolotów turboœmigłowych ATR, nie będšcego najważniejsza częœciš Airbusa. Jego nominacja dałaby względnš stabilizację, ale mogłaby urazić włoskom Leonardo, partnera w ATR, bo Scherer kieruje tš spółkš zaledwie od roku po decyzji Airbusa o odwołaniu poprzednika.

Niektórzy członkowie kierownictwa postulujš kogoœ całkowicie z zewnštrz po ostatnich zawirowaniach z dotrzymywaniem zgodnoœci z przepisami, Airbus przyglšda się niedawnym zmianom kadrowym w Rolls-Royce.

Leahy miał poczštkowo odejœć we wrzeœniu, ale prezes zwrócił się do niego by został do końca roku z powodu wielu wydarzeń w firmie (m. in. umowa z Bombardierem o CSeries). Leahy spodziewa się, ex nowy szef ds. sprzedaży znajdzie się do końca roku, a on będzie mógł odejœć na emeryturę w styczniu lub lutym.

Kierownictwo grupy będzie mieć ostatnie słowo w tej ważnej decyzji, kto ma nastšpić po Amerykaninie, który był na tym stanowisku przez 23 lat. Ktokolwiek nim będzie, musi wyprowadzić Airbusa z obecnego dołka w nastrojach, wypełnić pustkę po Leahym i dokonać odwrotu od nominacji Kirana Rao, bez zakłócania popytu na najbardziej rentowne duże samoloty. To warunki zmiany reguł w wojnie cenowej z Boeingiem.

Dotychczasowy zastępca Leahy'ego, Kiran Rao (53) uchodził za jego następcę, ale nigdy nie potwierdzono jego nominacji na to ważne stanowisko. Enders odroczył emeryturę Amerykanina do końca roku, a ponadto postanowił rozszerzyć poszukiwania nowego dyrektora handlowego poza firmš. Sam Rao potwierdził agencji Reutera, że nie kandyduje już na to stanowisko, zamierza skoncentrować się na strategii produktów Airbusa.

Głównym kandydatem jest zatem Christian Scherer z ATR. Brano też pod uwagę zewnętrznych kandydatów z firm kooperujšcych z Airbusem. Wymieniano często nazwisko założyciela Planeview Partners, Henri Courprona, ale podobno nie zamierza odchodzić z amerykańskiej firmy doradczej po pomocy w wynegocjowaniu umowy Airbusa z Bombardierem

Udział rynkowy Airbusa względem Boeinga zmalał w tym roku do 35 proc., a ta różnicš pewnie powiększy się po wizycie D. Trumpa w Chinach. Salon w Dubaju może być szansš na poprawę, bo Airbus liczy na ogłoszenie nowych kontraktów na A380. T. Enders powiedział w Hamburgu: — Chyba nie pozwolę odejœć Johnowi Leahy na emeryturę bez przynajmniej jednego dużego zamówienia na A380.

ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL