Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Lotnictwo

USA: dodatkowe cło na samoloty Bombardiera

AFP
Ministerstwo handlu USA poinformowało w pištek o nałożeniu 80-procentowego cła antydumpingowego na produkowane przez kanadyjskš firmę Bombardier odrzutowe samoloty pasażerskie serii C.

Opłata ta ma uzupełnić cło wyrównawcze ze stawkš 220 proc., nałożone na wspomniane samoloty jeszcze w ubiegłym tygodniu.

Oznacza, to, że jeœli zapadnie ostateczna decyzja potwierdzajšca wysokoœć obu opłat, to eksport liczšcych od 100 do 150 miejsc samolotów Bombardiera do USA będzie obcišżony kwotš wynoszšcš trzykrotnoœć ceny sprzedaży. Ministerstwo handlu twierdzi w pištkowym komunikacie, że chroni w ten sposób interesy producentów ze Stanów Zjednoczonych.

Ostateczna decyzja zależy od tego, czy Boeing zdoła udowodnić przed państwowš Komisjš Handlu Międzynarodowego, że sprzedaż samolotów serii C liniom lotniczym Delta wyrzšdziła mu szkodę. Prawnicy twierdzš, że będzie to trudne, gdyż Boeing nie wytwarza porównywalnych samolotów i nie uczestniczył w rozpisanym przez Deltę przetargu.

Bombardier to jedna z największych kanadyjskich firm i techniczna wizytówka prowincji Quebec. Zamówienie na 75 samolotów typu CS100 z opcjš na powiększenie zamówienia o kolejnych 50 sztuk linie Delta złożyły w kwietniu ubiegłego roku, a dostawy miały się rozpoczšć w kwietniu 2018 roku. Boeing w maju br. wnioskował o cła, argumentujšc, że Bombardier otrzymał rzšdowe subsydia, dzięki którym zaniża ceny. Wstępna decyzja o cłach dotyczy samolotów, których jeszcze nie wyprodukowano.

W 2015 roku rzšd prowincji Quebec zainwestował ponad 1 mld dolarów w projekt samolotów C Series, pomagajšc w ten sposób pozyskać kapitał na inwestycje borykajšcej się z kłopotami firmie Bombardier.

Bombardier może zaskarżyć nałożone cła w sšdzie, a rzšdowi Kanady przysługuje prawo zwrócenia się w tej sprawie do Œwiatowej Organizacji Handlu (WTO). Premier Kanady Justin Trudeau zagroził anulowaniem zamówienia na 18 produkowanych przez Boeinga myœliwców F/A-18 Super Hornet.

Bombardier wskazuje, że ponad połowa komponentów do jego samolotów pochodzi z USA, co zapewnia tam pracę ponad 22 tys. osób. W czwartek Reuters opublikował dane z poufnego raportu Bombardiera informujšce, że w ubiegłym roku wartoœć jego zamówień w USA wyniosła 2,4 mld dolarów. Cała sprawa dotyczy także Wielkiej Brytanii, gdyż w produkcji samolotów serii C uczestniczš także zakłady Bombardiera w Belfaœcie w Irlandii Północnej.

Minister spraw zagranicznych Chrystia Freeland powiedziała, jak relacjonowały w pištek media, że Kanada jest „nadzwyczaj rozczarowana" decyzjš ministerstwa handlu USA i „zupełnie nie zgadza się" z niš. „Przepisy antydumpingowe (...) wymierzone sš w bardzo innowacyjny kanadyjski sektor lotniczy, jak i w 200 tys. osób, które w nim pracujš" - podkreœliła. Oskarżyła też Boeinga o manipulowanie obowišzujšcymi w USA przepisami w calu uniemożliwienia Bombardierowi wejœcia na tamtejszy rynek.

ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL