Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Lotnictwo

Lotnisko Stanisławów za 30 miliardów złotych

Fotorzepa
Centralny Port Komunikacyjny, największy węzeł transportowy w regionie, powstanie we wsi Stanisławów w gminie Baranów. Będzie nazywał się Solidarnoœć.

Tak poinformował we wtorek na konferencji prasowej po zakończeniu posiedzenia rzšdu pełnomocnik ds. budowy CPK Mikołaj Wild. Zapowiedział też, że wkrótce powstanie specustawa, która przyspieszy realizację tego projektu.

Wczeœniej Informacyjna Agencja Radiowa podała jako lokalizację sam Baranów. Jej potwierdzeniem wydawała się wtorkowa wizyta ministra z Kancelarii Premiera, Henryka Kowalczyka, u wójta gminy Baranów Andrzeja Kolka. Wójt przyznał, że dostał dokumenty z resortu rozwoju. Martwił się, że budowa będzie się wišzała z wysiedleniami mieszkańców, a port może się okazać ucišżliwy dla pobliskich miejscowoœci, gdzie dominujš wielkie połacie pól uprawnych.

O samym lotnisku wiadomo na razie, że zajmie teren wielkoœci przynajmniej cztery na dwa kilometry. Dla przypomnienia, dłuższy pas startowy na warszawskim Lotnisku Chopina ma 3690 metrów, a krótszy 2800 metrów. Takie rozmiary umożliwiajš lšdowanie i start największych maszyn na œwiecie - airbusów A380 i rosyjskich transportowców Rusłan. I takie też majš lšdować w Stanisławowie.

Szczegóły dotyczšce projektu, łšcznie z jego finansowaniem, majš zostać podane w przyszłym tygodniu.

To nie jest daleko

Według wstępnych informacji inwestycja ma kosztować do 30 miliardów złotych, a jej budowa potrwa 10–12 lat. Stanisławów jest oddalony od autostrady A2 o około dwa kilometry, a przez gminę Baranów przebiega linia kolejowa Warszawa–Poznań. Jako alternatywne lokalizacje rozważano m.in Babsk, Białš Rawskš i Mszczonów.

Stanisławów jest oddalony od Warszawy o około 30 kilometrów, tylko nieco więcej, niż dzieli np. lotnisko Charles'a de Gaulle'a od centrum Paryża (22,9 km), czy lotnisko Heathrow od centrum Londynu (23 km). Znacznie bliżej majš do lotniska mieszkańcy Frankfurtu (12 km) czy największego w naszym regionie wiedeńskiego Schwechat, które dzieli od stolicy Austrii 15 km. Frankfurt, Wiedeń i Londyn połšczone sš z lotniskami szybkš kolejš, przejazd którymi trwa około 15 minut.

Tyle samo – jak wyliczył Bogusław Jankowski, ekspert Towarzystwa Integracji Transportu – powinien trwać przejazd z centrum Warszawy do portu, który ma szansę stać się największym lotniskiem w Europie Œrodkowo-Wschodniej. Autem bšdŸ autobusem taka podróż zajmie 20–40 minut. A gdy CPK zostanie połšczony także z trasami szybkich kolei z Krakowa, Katowic i Poznania, będzie to ok. 55 minut, z Wrocławia i Gdańska ok. 65 minut. Projekt ma być gigantyczny. Jego przepustowoœć to przynajmniej 50 mln pasażerów rocznie.

Lotnisko Chopina i LOT

Według prognoz problemy z przepustowoœciš Lotniska Chopina majš się nasilić na przełomie 2019 i 2020 r.

– Strategia LOT-u do 2020 r. zakłada zwiększenie liczby pasażerów do ponad 10 milionów, floty do ponad 80 samolotów i liczby połšczeń z obecnych ponad 70 do prawie 90. Niemal cały ten ruch będzie obsługiwany z naszego węzła przesiadkowego, czyli Lotniska Chopina. W przyszłoœci zostanie przeniesiony do Centralnego Portu Komunikacyjnego, gdzie będziemy się dalej rozwijać i budować hub – mówi „Rzeczpospolitej" prezes LOT-u Rafał Milczarski.

Nowe lotnisko jest dla LOT-u szansš, ale i zagrożeniem. Takie inwestycje obcišżone sš ogromnym ryzykiem i nie ma gwarancji, że CPK powstanie w terminie. LOT w 2025 r., kiedy na oddanie CPK do eksploatacji potrzeba będzie jeszcze kilku lat, planuje przewieŸć 16 milionów pasażerów i zwiększyć flotę do 90 maszyn. Lotnisko w Warszawie, o ile nie zapadnš tam strategiczne decyzje, np. o przeniesieniu lotów czarterowych i niskokosztowych do innych portów, zapcha się ostatecznie. Z kolei zmusić przewoŸników do przeprowadzki nie można, ponieważ jest portem publicznym. Mało jest też prawdopodobne, by jakiekolwiek linie niskokosztowe chciały się przeprowadzić do Modlina, gdzie króluje Ryanair.

Jak będzie się rozwijał Ryanair w Polsce, to inna sprawa. Na razie trafił na barierę wzrostu i odwołuje po 50–60 lotów dziennie, bo nie jest w stanie ich wykonać. Dotyka to i polskich pasażerów. Każdy jest o tym powiadamiany e-mailem.

ródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL