Strajk w LOT ma zacząć się 1 maja. Zarząd: będzie nielegalny

- Nasz protest zacznie się 1 maja i będzie bezterminowy - zapowiadają związkowcy w Polskich Liniach Lotniczych LOT. - Strajk będzie nielegalny, ale będziemy przygotowani na tę ewentualność - słyszymy w spółce.

Aktualizacja: 27.04.2018 13:10 Publikacja: 27.04.2018 12:59

Strajk w LOT ma zacząć się 1 maja. Zarząd: będzie nielegalny

Foto: Bloomberg

Co to znaczy dla pasażerów? Trwają kalkulacje, bo na razie nie wiadomo, ile osób ostatecznie weźmie udział w proteście. I w związku z tym, jeśli rzeczywiście do strajku dojdzie, ile rejsów będzie odwołanych bądź opóźnionych okaże się dopiero 1 maja. W związku z tym niewykluczone, że niektórzy pasażerowie polecą innymi rejsami bądź samolotami innych przewoźników. Tak dzieje się od końca lutego np. z rejsami Air France.

Nieoficjalnie wiadomo, że organizatorzy strajku, co zresztą sami przyznają, akurat na 1 maja nie mieli zaplanowanych lotów bądź też wzięli dzień wolny. Planują jednak pojawić się w siedzibie spółki w mundurach, żeby podkreślić wagę tego protestu.

Według informacji podanej mediom, w referendum ogłoszonym w ostatniej dekadzie marca i zakończonym w ostatnią sobotę, 21 kwietnia, wzięło udział 800 osób z 1,6 tys. pracowników. Związkowcy sami jednak przyznawali, że zmuszeni byli „dozbierać" trochę głosów nawet w ostatnią środę, 25 kwietnia, bo chcieli mieć wyraźną większość. To wszystko oznacza, że w strajku nie weźmie udziału ponad 2 tysiące pracowników LOT-u: 800 osób zatrudnionych na etatach i 1,2 tys., którzy podpisali ze spółką umowy cywilno-prawne.

Związkowcom chodzi nie tylko o pieniądze, chociaż otwarcie domagają się powrotu do systemu wynagrodzeń z roku 2010, czyli sprzed przeprowadzonej za publiczne pieniądze restrukturyzacji spółki, ale i „zmiany stylu zarządzania", konkretnie dymisji prezesa Rafała Milczarskiego, który przy każdej okazji podkreśla, że podstawową zasadą zrządzania w LOT jest „merytokracja".

Natomiast kapitan Adam Rzeszot, przewodniczący Związku Zawodowego Pilotów Komunikacyjnych mówi wprost: działalność prezesa zagraża bezpieczeństwu spółki pod względem finansowym, ale i bezpieczeństwu wykonywania lotów.

Rafał Milczarski jest prezesem LOT od końca stycznia 2016 roku. Podczas jego szefowania spółce zysk operacyjny wyniósł 463 mln złotych.

- Ze smutkiem słyszę o napiętej sytuacji w LOT - mówił w piątek Mikołaj Wild, sekretarz stanu odpowiedzialny za sektor lotniczy w Ministerstwie Infrastruktury. - To jedna z najlepiej rozwijających się spółek w Polsce i najszybciej rosnąca linia lotnicza w Europie. A przecież jeszcze cztery lata temu LOT był wart tylko tyle, ile jego logo - dodał.

Transport
Branża lotnicza rozpala emocje. Temat kampanii wyborczych w całej Europie
Transport
Katastrofa w Baltimore. Zerwane łańcuchy dostaw, koncerny liczą straty
Transport
Nowy zarząd Portu Gdańsk. Wiceprezes z dyplomem Collegium Humanum
Transport
Spore różnice wartości inwestycji w branżach
Transport
Taksówkarze chcą lepiej zarabiać. Będzie strajk w Warszawie