Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Lotnictwo

Aerofłot - wysokie koszty i tanie bilety obniżyły wyniki

Bloomberg
Słabsze wyniki minionego roku to pochodna wzrostu, ponad przewidywania, wydatków narodowego przewoŸna lotniczego Rosji.

Aerofłot podał wyniki za 2017 rok liczone według międzynarodowych standardów księgowych (Rosjanie tradycyjnie liczš też po swojemu i wtedy wyniki sš zawsze lepsze). W ujęciu rocznym obroty firmy wzrosły o 7,5 procent, do 532,9 mld rubli. WskaŸnik EBITDA zmniejszył się o 28 procent, do 56 mld rubli, a zysk netto spadł aż o 40,7 procent i wyniósł 23 mld rubli (1,4 mld złotych). Grupa Aerofłot (wchodzi do niej linia Rossija, Pobieda i dalekowschodni przewoŸnik Aurora) odnotowała wzrost liczby pasażerów o 15,4 procent, do 50,1 miliona.

Dlaczego firma zanotowała tak duży spadek zysku? Jak wynika ze sprawozdania, jest to pochodna rosnšcych ponad wszelkie prognozy wydatków, podkreœla gazeta "Wiedomosti". O jakie koszty chodzi? O prawie 21 procent więcej Aerofłot zapłacił za paliwo lotnicze - 122 mld rubli. Jeszcze mocniej - o 28 procent wzrosły wydatki na płace i wyniosły 83 mld rubli.

To skutek masowej emigracji rosyjskich pilotów do pracy w liniach południowo-wschodniej Azji. Majš tam lepsze warunki i dużo wyższe płace. Aerofłot musiał więc zatrudnić pilotów z zagranicy, a także podnieœć wynagrodzenia tym, którzy zostali.

Pozostałe wydatki operacyjne (obsługa na lotniskach, leasing, obsługa techniczna samolotów, produkcja pokładowego jedzenia, marketing itd.) zwiększyły się o prawie 8 procent, do 272 mld rubli.

Ceny biletów przewoŸnika albo w ogóle nie wzrosły, albo rosły bardzo mało, dużo mniej niż wydatki. To z kolei efekt konkurencji na rosyjskim rynku. Według Aerofłotu, wiele mniejszych firm stosuje nawet dumping, by przycišgnšć pasażerów.

Aeroflot stracił też wiele na wizerunku, kiedy na poczštku grudniu 2017 r ponad 40 rejsów tej linii z pasażerami na pokładach oczekiwało po kilka godzin na lotnisku Szeremetewo. Ludzie nie mogli opuœcić maszyn, nie dostali żadnego posiłku, aby skorzystać z toalet musieli toczyć boje z załogš.

Aerofłot zrzucił za to winę na lotnisko Szeremietiewo, ale pasażerowie opisali coœ zupełnie innego. „Nastšpiło brutalne i bezprawne złamanie praw pasażerów przez Arerofłot. (...) Wielu z poszkodowanych mówiło, że wielogodzinne opóŸnienia regularnych rejsów w Szeremietiewie spowodowane zostało awariš w pracy służb naziemnych, w tym z zamknięciem nieba nad Moskwš na wyloty prywatnych i federalnych samolotów po ceremonii losowania FIFA. A Areofłot zdecydował, że nie będzie tracił pieniędzy na bezpłatne wyżywienie pasażerów (należy się po 4 godzinach oczekiwania) i na hotele (po 6 godzinach opóŸnienia lotu nocš). Dlatego upchnšł tysišce ludzi do samolotów na 5-7 godzin. A żšdać rekompensaty za opóŸnienia można jedynie na lotnisku, a nie na pokładzie" - opisała Swietłana Mironiuk, była redaktor naczelna agencji RIA Nowosti.

„Po 4,5 godzinach oczekiwania, grupa pasażerów, w tym ja, zażšdała odstawienia nas z powrotem na lotnisko. Zastosowano wobec nas wszelkie sposoby psychologicznego nacisku". Dopiero odczytanie praw pasażerów i zagrożenie zgłoszeniem sprawy do prokuratury, spowodowało, że ludzie mogli opuœcić samolot. Nie mogli jednak przedostać się ze strefy odlotów z powrotem do Moskwy, bo takiej procedury nikt nie przewidział. Samolot do Berlina odleciał o 4 rano, po ponad 7 godzinach przetrzymywania ludzi na pokładzie - relacjonowała dziennikarka.

ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL