Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Lotnictwo

Nowe kłopoty prezesa Ryanaira

Michael O'Leary
Bloomberg
Piloci samolotów Ryanaira z baz na lotniskach w Europie kontynentalnej domagajš się odejœcia prezesa linii Michaela O'Learyego.

Jest mało prawdopodobne, by rzeczywiœcie mogło do niej dojœć, bo Irlandczyk jest jednym z najzdolniejszych menedżerów w œwiatowym lotnictwie. Przed akcjonariuszami linii ugišł się tylko raz, kiedy zakazali mu obcesowego traktowania pasażerów.

Oficjalnie powodem jest doprowadzenie do sytuacji, w której odwołanie rejsów w okresie tegorocznej Wielkanocy jest już właœciwie przesšdzone. Nieoficjalnie: odmowa uznania ich organizacji zwišzkowej. Michael O'Leary przez lata zarzekał się, że szybciej piekło zamarznie, niż on zgodzi się na założenie zwišzków zawodowych w jego linii. Jednakże po wielkiej awanturze, kiedy doszło do zamieszania z urlopami i koniecznoœci odwołania 20 tysięcy lotów jesieniš i zimš 2017 roku O'Leary zgodził się na powołanie przez grupę pilotów zatrudnionych w Wielkiej Brytanii zwišzku.

Teraz piloci z Europy kontynentalne zrzeszeni w nieuznawanej przez Ryanaira organizacji Komitet Przedstawicieli Pracowników Europejskich (EERC) domagajš się prawa do założenia takiej samej organizacji. Jednoczeœnie oskarżajš zarzšd linii, że nie powstrzymał masowych odejœć ich kolegów do konkurencji (głównie był to Norwegian). Teraz w sytuacji, kiedy pracodawca wymaga od nich, żeby pracowali więcej, bo ktoœ musi pilotować samoloty, uważajš, że Ryanair będzie musiał odwoływać połšczenia. „Wszystko wskazuje, że odwołania kolejnych lotów sš nieuniknione z powodu trwajšcych rezygnacji pilotów" - czytamy w komunikacie EERC, do którego dotarła Agencja Reutera.

Sam Michael O'Leary przyznał, że strajki w okresie Wielkanocy sš bardzo prawdopodobne, ale kategorycznie zaprzeczył, jakoby sytuacja była rzeczywiœcie „alarmowa" i zapewnia, że w każdej chwili jest gotowy do rozmów.

- Ale, podkreœla, EERC i ich pisma nie majš żadnej mocy prawnej i sš nieważne. Jego zdaniem ponad 80 procent pilotów zatrudnionych w Ryanairze zaakceptowało podwyżkę płac o 20 procent z czego wynika, że i piloci nie przywišzujš wagi do działalnoœci EERC.

ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL