Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Lotnictwo

Załoga Air France walczy strajkiem o podwyżkę

Bloomberg
Dziesięć zwišzków zawodowych pilotów, personelu pokładowego i naziemnego Air France wezwało do strajku generalnego 22 lutego, aby domagać się podwyżki zarobków o 6 proc., na co dyrekcja nie chce zgodzić się

Kierownictwo linii stwierdziło w komunikacie, że „brutalne zwiększenie kosztów byłoby nieodpowiedzialne" w czasie, gdy firma „zajmuje się pod rosnšcš presjš agresywnej konkurencji" i notuje jeszcze poziom rentownoœci niższy od osišganego przez głównych konkurentów, mimo poprawy wyników w 2017 r. „Air France ubolewa z powodu apelu do strajku ogłoszonego przez niektóre zwišzki".

Inicjatorzy strajku, m. in. trzy najważniejsze organizacje pilotów: SNPL, Spaf i Alter, dwie stewardes i stewardów ANPNC i UNSA-PNC krytykujš podwyżki proponowane przez dyrekcję, wynikajšce z umowy zawartej kilka dni temu, która przewiduje powszechnš podwyżkę o 1 proc., plus dodatkowe indywidualne i wypłatę znacznej częœci zysku z 2017 r. w ramach porozumienia o dodatkach motywacyjnych w latach 2017-19.

Organizacje zwišzkowe mówiš jednak o „jałmużnie znacznie poniżej oczekiwań zatrudnionych, która nie zrekompensuje wzrostu kosztów utrzymania i nie wyrówna zarobków zamrożonych od 2011 r. " — jak stwierdził zwišzek pilotów SNPL.

„Z powodu strat inflacyjnych w latach 2012-18 domagamy się powszechnej odwyki o 6 proc. " — stwierdziły zwišzki i wezwały i pracowników „wszystkich sektorów i zawodów" do jednodniowego strajku generalnego 22 lutego. Ta data przypada na okres ferii szkolnych w połowie Francji.

ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL