Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Lotnictwo

Berlin: bardzo kosztowne lotnisko BER

Bloomberg
Lotnisko Berlin Brandenburg miało kosztować 2 mld euro. Już teraz jego koszt to 6,5 mld euro. Na jego rozbudowę potrzeba kolejnych miliardów.

Do 2030 roku nowe centralne lotnisko Berlina ma zostać rozbudowane, mimo, że jeszcze nawet nie zaczęło działać. Na tę rozbudowę potrzeba kolejnych 3 mld euro. Jeszcze tydzień temu przedstawiciele lotniska mówili o 1 mld euro.

Lotnisko Berlin Brandenburg jest coraz kosztowniejsze. Jego otwarcie przesunięto na paŸdziernik 2020 roku.

W budżecie spółki zarzšdzajšcej budowš lotniska wcišż sš pienišdze, ale zarzšd alarmuje, że szybko się skończš, ponieważ samo utrzymanie budowy kosztuje miesięcznie 25 mln euro. Do dyspozycji zarzšdu jest "kilkaset mln euro" w formie pożyczki udziałowców oraz ponad 3 mld euro w formie kredytu bankowego. Wcišż nie wiadomo skšd udziałowcy spółki wezmš brakujšce pienišdze.

Rozbudowa lotniska będzie niezbędna. Do 2030 roku ma ono obsługiwać do 55 mln pasażerów rocznie.

Budowa lotniska Berlin Brandenburg im. Willy'ego Brandta w Schoenefeld w południowo-wschodniej częœci stolicy Niemiec rozpoczęła się w 2006 roku. Pierwsze samoloty rejsowe miały z niego wystartować na jesieni 2011. BER miał kosztować 2 mld euro. Do tej pory ta pechowa inwestycja pochłonęła 6,5 mld euro.

Nowy port lotniczy Berlina ma być trzecim co do wielkoœci w Niemczech po Frankfurcie nad Menem i Monachium. To największa inwestycja infrastrukturalna w Niemczech w ostatnich latach. Udziałowcami spółki budujšcej lotnisko jest skarb państwa oraz kraje zwišzkowe Berlin i Brandenburgia.

ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL