Francuzi zobowiązali się ponadto zainwestować w tym okresie 732 mln euro i zachować pełne zatrudnienie lotniska — dodał prezydent.

Vinci Airports uważająca się za jednego z czterech największych operatorów lotnisk na świecie — zarządza 35 lotniskami w Europie, Azji i Ameryce — nie potwierdziła we własnym komunikacie liczb wymienionych przez Vucicia. „25-letni kontrakt obejmuje finansowanie, eksploatację, serwisowanie, rozbudowę i remont terminala lotniska i pasów startowych" - czytamy tylko. Grupa spodziewa się podpisania kontraktu w pierwszym kwartale i zrealizowania zapłaty do końca 2018 r.

Ruch na lotnisku im. Nikoli Tesli rośnie od czasu kupienia w 2013 r. przez linie lotnicze Etihad 49 procent udziałów w narodowym serbskim przewoźniku JAT, którego przemianowano na Air Serbia i rozwinięto jego siatkę połączeń. Lotnisko odprawiło w 2017 r. 5,3 mln podróżnych — podali Francuzi i wyrazili chęć pomocy Air Serbia w dalszym rozwoju. Lotnisko osiągnęło w 2017 r. zysk 29 mln euro po 26 mln w 2016 r. — podał w grudniu jego dyrektor generalny w miejscowej prasie.