Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Lotnictwo

Vinci zarzšdza lotniskiem w Belgradzie

Bloomberg
Francuska grupa budowlana, zarzšdzajšca też infrastrukturš, Vinci, wygrała przetarg na prowadzenie lotniska w Belgradzie przez 25 lat. Zapłaci za to 501 milionów euro — ogłosił prezydent Serbii Aleksandar Vucić

Francuzi zobowišzali się ponadto zainwestować w tym okresie 732 mln euro i zachować pełne zatrudnienie lotniska — dodał prezydent.

Vinci Airports uważajšca się za jednego z czterech największych operatorów lotnisk na œwiecie — zarzšdza 35 lotniskami w Europie, Azji i Ameryce — nie potwierdziła we własnym komunikacie liczb wymienionych przez Vucicia. „25-letni kontrakt obejmuje finansowanie, eksploatację, serwisowanie, rozbudowę i remont terminala lotniska i pasów startowych" - czytamy tylko. Grupa spodziewa się podpisania kontraktu w pierwszym kwartale i zrealizowania zapłaty do końca 2018 r.

Ruch na lotnisku im. Nikoli Tesli roœnie od czasu kupienia w 2013 r. przez linie lotnicze Etihad 49 procent udziałów w narodowym serbskim przewoŸniku JAT, którego przemianowano na Air Serbia i rozwinięto jego siatkę połšczeń. Lotnisko odprawiło w 2017 r. 5,3 mln podróżnych — podali Francuzi i wyrazili chęć pomocy Air Serbia w dalszym rozwoju. Lotnisko osišgnęło w 2017 r. zysk 29 mln euro po 26 mln w 2016 r. — podał w grudniu jego dyrektor generalny w miejscowej prasie.

ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL