Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Lotnictwo

Premier Mateusz Morawiecki powołał Polskš Grupę Lotniczš - PGL

Bloomberg
Premier powołał Polskš Grupę Lotniczš (PGL), w której skład wejdš aktywa, którymi zarzšdza Ministerstwo Rozwoju, w tym LOT. Samoloty będzie mu leasingował nowy fundusz.

Grupa ma zaczšć swojš działalnoœć w najbliższych miesišcach. Kapitał założycielski PGL to 1,2 mld złotych. Z tej kwoty miliard złotych zostanie przekazany przez Skarb Państwa Lotniczemu Funduszowi Leasingowemu (LFL). Zajmie się on kupowaniem i wynajmem samolotów. W założeniu na warunkach rynkowych przede wszystkim LOT-owi, ale i nie tylko.

Tyle że za miliard złotych można kupić nie więcej niż np. cztery, pięć boeingów 737-8 MAX i to przy założeniu, że producent zgodzi się na potężnš obniżkę ceny katalogowej wynoszšcej 87 mln dol.

Prezesem PLG został szef LOT Rafał Milczarski, który nie będzie pobierał z tego tytułu żadnego dodatkowego wynagrodzenia. I nadal pozostanie prezesem narodowego przewoŸnika. W skład grupy wejdzie sam LOT oraz spółki, które kiedyœ do niego należały i zostały sprzedane: LOT Services (zajmuje się m.in obsług...

ródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL