Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Lotnictwo

Dlaczego wybuchł silnik w A380 Air France

Air France Airbus A380
Flickr, fot. BriYYZ
Prokuratura w Paryżu rozpoczęła wstępne dochodzenie, by ustalić, czy doszło do zagrożenia życia, gdy eksplozja silnika w samolocie A380 Air France zmusiła do awaryjnego lšdowania w Kanadzie.

Samolot lecšcy z Paryża do Los Angeles z 497 pasażerami i 24 członkami załogi wylšdował 30 wrzeœnia w kanadyjskiej bazie wojskowej. Nikt nie odniósł obrażeń w tym incydencie.

Dochodzenie uruchomiono na wniosek 11 pasażerów, którzy pozwali nieznanych sprawców o œwiadome zagrożenie życia bliŸniego. Producent i przewoŸnik ogłosili, że będš współpracować w dochodzeniu. „Airbus zapewni władzš pełne wsparcie techniczne” — zapewnił w komunikacie. Rzecznik Air France stwierdził, że przewoŸnik nie wyklucza własnego pozwu po zakończeniu tego postępowania.

Powierzono je sekcji żandarmerii badajšcej transport lotniczy. Urzšd badania przyczyn katastrof lotniczych BEA poinformował, że gdy samolot znajdował się nad Grenlandiš, doszło do odpadnięcia głównej turbiny i jej obudowy w skrajnym prawnym silniku nr 4, a także do uszkodzenia jego bezpoœredniego sšsiedztwa.

W samolotach A380 francuskich linii znajdujš się silniki GP7200 wyprodukowane przez spółkę GE i Pratt&Whitney, Engine Alliance. Takie incydenty zdarzajš się bardzo rzadko. W 2010 r. superjumbo Qantasa zawrócił do Singapuru po eksplozji jednego z silników Rolls-Royce wkrótce po starcie. Przyczyna była częœć złej jakoœci.

ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL