Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Lokaty i inwestycje

Złote sztabki czy srebrne monety pod choinkę

Jednogramowa sztabka złota to wydatek poniżej 200 zł
Goldenmark
Metale szlachetne może nie ucieszš tak jak ksišżka ulubionego autora, ale długo będziemy czerpać korzyœci z ich posiadania.

Materiał przygotowany we współpracy z GrupĽ Goldenmark SA

Każdego roku przychodzi taki moment, kiedy zaczynamy zastanawiać się nad prezentami œwištecznymi dla naszych najbliższych. Może to stanowić nie lada problem, zwłaszcza jeœli chcemy podarować coœ szczególnego, wyjštkowego, a przy tym nie rujnujšcego naszych finansów. Czy istnieje prezent, który spełnia te warunki?

Kochamy dostawać prezenty, ale często cieszymy się nimi krótko (szczególnie dzieci). Ksišżka zostanie przeczytana i trafia na półkę. W grę planszowš zagra się kilka razy i również trafia na półkę. Wielopak skarpet jest w porzšdku – będzie w użyciu dłuższy czas, ale jest to prezent bardzo prozaiczny, nie ma w nim żadnej magii.

Istniejš też prezenty z kategorii: dziwne, takie jak wielki słoik majonezu, buty jeŸdzieckie i piec do przetapiania szkła. Uwierzcie nam – nie wymyœliliœmy tego.

A gdyby tak kupić złoto lub srebro

Chyba każdy kupił kiedyœ komuœ złoto lub srebro w postaci biżuterii. Warto jednak pamiętać, że w przypadku biżuterii nie kupujemy kruszcu, tylko wyrób ze złota i srebra. A to wiele zmienia, bo płacimy za robociznę i za markę danego producenta (często koszt kruszcu to mniej niż połowa ceny biżuterii).

Inaczej jest ze złotem i srebrem w postaci sztabek oraz monet. W przypadku takich produktów inwestycyjnych koszt produkcji, wprowadzenia na rynek oraz marża dilera sš znacznie niższe niż przy biżuterii. Rzeczywiœcie dajemy więc złoto i srebro. To drugie jest wprawdzie obcišżone podatkiem VAT, ale złoto już nie.

Dlaczego to dobry prezent œwišteczny

Gdy dajemy komuœ złotš sztabkę albo srebrnš monetę, to trochę tak jakbyœmy dali kopertę z banknotem. Różni je ciężar. I co jeszcze?

Aby coœ kupić za pienišdze trzymane pod postaciš złota i srebra, należy najpierw sprzedać metal. Zatem te pienišdze zostanš wydane w drugiej kolejnoœci lub w ogóle w póŸniejszym terminie, na jakiœ konkretny cel.

Cena złota zachowuje się odwrotnie w porównaniu z kursem dolara i rynkami finansowymi. Teraz, gdy na giełdach mamy hossę, złoto jest relatywnie tanie. Ale gdyby wydarzyło się coœ złego, jest bardzo prawdopodobne, że zachowa się tak jak w minionych latach. Zatem leżšce w domu złoto i srebro może stanowić rezerwę awaryjnš, o czym doskonale wiedzš np. Niemcy, którzy kupujš najwięcej złota w Europie.

Metal może nie ucieszy tak jak ksišżka ulubionego autora, ale korzyœci z jego posiadania będziemy czerpać przez dużo dłuższy czas.

Ile to kosztuje

Nie jest prawdš, że kupujšc złoto i srebro na œwięta zbankrutujemy. Metale występujš w bardzo wielu formach i gramaturach. Najtańsza jednogramowa sztabka złota to wydatek poniżej 200 zł. Srebrna moneta o wadze jednej uncji (31,1 g) kosztuje obecnie ok. 80–90 zł.

Jeœli ktoœ chce coœ więcej niż zwykłš monetę inwestycyjnš, może wybrać monetę kolekcjonerskš. Sš monety wykonane z metali szlachetnych w bardzo ograniczonym nakładzie. Moneta Œwišteczne Życzenia z bohaterami Disneya ma nakład 10 tys. sztuk. Dla porównania, srebrna moneta inwestycyjna Amerykański Orzeł była wybijana w nakładach 37 mln (2016), 47 mln (2015), 44 mln (2014).

Złoto i srebro można w każdej chwili odsprzedać po cenie ustalanej na podstawie giełdowego kursu kruszcu. Zatem w porównaniu z innymi dobrami, których wartoœć szybko spada, tak naprawdę złoto nie jest drogie. A jeœli obdarujemy żonę, matkę czy dziecko, metal szlachetny zostanie w rodzinie.

Wymiar symboliczny i edukacyjny

Najistotniejszy w obdarowywaniu kogoœ kruszcem jest wymiar symboliczny i edukacyjny takiego prezentu. Dzisiejszy œwiat jest chaotyczny i zmienny. Coraz większš rolę odgrywa marketing oraz sztuczne kreowanie potrzeb. Coraz więcej rzeczy istnieje tylko wirtualnie, ich podstawy sš bardzo kruche. Złoto jako „barbarzyński relikt" stanowi enklawę stałoœci i wartoœci. Występuje w opozycji do dzisiejszego pędu i chaosu. Uczynienie kogoœ posiadaczem złota lub srebra wymusi na nim zapoznanie się z tym, czym w ogóle sš metale szlachetne i do czego służš. Choćby po to, by móc je póŸniej spieniężyć. Być może pierwsza srebrna moneta stanie się zaczštkiem czegoœ większego.

ródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL