Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Lokaty i inwestycje

Obligacje oszczędnościowe: odsetki wypłaci minister

Bloomberg
Zamiast szukać w miarę atrakcyjnej lokaty i próbować spełnić warunki stawiane przez banki (dotyczšce np. otwarcia konta), można kupić w PKO BP (lub przez internet) obligacje oszczędnoœciowe.

Ale trzeba zaakceptować dłuższy okres lokowania pieniędzy (co prawda obligacje w dowolnym momencie można przedstawić do przedterminowego wykupu).

Oprocentowanie papierów rzšdowych nie zmienia się już od dłuższego czasu, podobnie jak stopy procentowe NBP.We wrzeœniu nowe emisje sš oferowane ze stawkami: 2,1 proc. (dwulatki), 2,2 proc. (trzylatki), 2,4 proc. (czterolatki) i 2,7 proc. w skali roku (dziesięciolatki). Ci, którzy otrzymujš œwiadczenie z programu Rodzina 500 plus, majš też do dyspozycji rodzinne szeœciolatki (oprocentowanie 2,8 proc. w skali roku) oraz dwunastolatki (3,2 proc.).

Jedynie stawka dla papierów dwuletnich jest stała. W przypadku pozostałych rodzajów obligacji zmienia się co szeœć miesięcy (trzylatki) lub po upływie każdego roku od zakupu.

Oprocentowanie papierów trzyletnich jest powišzane ze stawkš WIBOR 6M, natomiast pozostałych obligacji oszczędnoœciowych – ze wskaŸnikiem inflacji powiększanym o stałš marżę (od 1,25 do 2 proc.).

ródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL