Lokaty i inwestycje

Gdzie zdeponować oszczędności na pół roku

Fotorzepa/Marta Bogacz
Oprocentowanie najlepszych na rynku ofert wynosi średnio 2 proc. w skali roku

W warunkach niskich stóp procentowych, których wysokość ustala Rada Polityki Pieniężnej, oszczędzający nie mają szans na wysokie zyski z lokat. Średnie oprocentowanie najlepszych depozytów sześciomiesięcznych z wkładem 5 tys. zł wynosi teraz 2 proc. w skali roku.

Na tle konkurencji zdecydowanie wyróżnia się Lokata Witaj Nest Banku. Gwarantuje 4 proc. zysku w skali roku. Ale jest dostępna wyłącznie dla nowych klientów banku, którzy otworzą Nest Konto. Dodatkowo na rachunek trzeba przelewać wynagrodzenie w wysokości co najmniej 2,5 tys. zł. Na spełnienie warunków promocji klient ma 60 dni. Jeśli tego nie zrobi, oprocentowanie zostanie obniżone do 0,5 proc. w skali roku. Minimalna wpłata na lokatę wynosi 1 tys. zł, maksymalna – 10 tys. zł. Lokatę Witaj założyć można wyłącznie jeden raz.

Kolejna w rankingu jest sześciomiesięczna Lokata Cloud oferowana przez Idea Bank. W tym przypadku oprocentowanie jest niższe aż o 1,35 pkt proc., wynosi 2,65 proc. w skali roku.

Idea Bank również wymaga otwarcia rachunku osobistego. Na Koncie Idealnym przez cały czas trwania lokaty klient powinien mieć środki odpowiadające co najmniej 10 proc. wysokości lokaty. W przeciwnym razie oprocentowanie wyniesie 0,5 proc. w skali roku. Minimalna kwota lokaty to 500 zł, maksymalna – 1 mln zł.

Oprocentowanie sześciomiesięcznej Ekolokaty SUPERprocentującej w BOŚ Banku wynosi 2,05 proc. w skali roku. Jest to oferta dla klientów posiadających w tym banku ROR z aktywną kartą debetową. Na lokacie trzeba zdeponować co najmniej 1 tys. zł. Bank nie ogranicza maksymalnej kwoty depozytu.

Na dalszych miejscach w zestawieniu znajdują się lokaty, których oprocentowanie jest niższe od średniej rynkowej. Lokata bonusowa Banku Zachodniego WBK zapewnia 1,9 proc. zysku w skali roku. Aby skorzystać z promocyjnej stawki, klient musi złożyć wniosek o kartę kredytową oraz przeprowadzić nią minimum jedną transakcję bezgotówkową w ciągu pięciu kolejnych miesięcy kalendarzowych, począwszy od pierwszego miesiąca następującego po miesiącu, w którym została zawarta umowa dotycząca lokaty. Minimalna kwota to 1 tys. zł, maksymalna – 100 tys. zł.

Zestawienie dziesięciu najlepszych na rynku lokat sześciomiesięcznych zamyka Credit Agricole. Jego depozyt ze stawką 1,4 proc. jest przeznaczony dla lokujących nowe środki. Kwota lokaty musi wynosić co najmniej 1 tys. zł, a łączna kwota nowych środków nie może przekroczyć 100 tys. zł. ©?

Źródło: Rzeczpospolita

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL