Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Lokaty i inwestycje

#RZECZoBIZNESIE: Marta Bassani-Prusik: Polacy nie wiedzš, że złoto można łatwo kupić

Marta Bassani-Prusik
rp.pl
Do jednego sklepu Mennicy Polskiej można pójœć prawie jak do warzywniaka i kupić sobie monetę, albo sztabkę złota - mówi Marta Bassani-Prusik, dyrektor Działu Produktów Inwestycyjnych Mennica Polska S.A., goœć programu Marcina Piaseckiego.

Goœć przyznała, że to czy inwestycja w złoto jest dobra zależy w jakiej perspektywie myœlimy o złocie.

- Szybki zysk to inwestycja w papiery denominowane w złoto, np. akcje kopalń które zajmujš się wydobyciem złota – mówiła.

- Tym nie zajmuje się Mennica Polska. My od tego szybkiego zysku odchodzimy i zajmujemy się inwestycjami długoterminowymi, przynajmniej 10-15 letnimi w złoto w formie fizycznej – dodała.

Bassani-Prusik tłumaczyła, że forma fizyczna złota to sš sztabki o najwyższej próbie oraz monety bulionowe, które sš zwykle produkowane z 24 karatowego złota.

- Biżuteria i złoto produkowane w przemyœle to już nie jest złoto inwestycyjne ponieważ nie spełnia warunków, które sš w prawie polskim. Złoto inwestycyjne jest np. zwolnione z podatku VAT – zaznaczyła.

Gdzie kupić?

Bassani-Prusik wyjaœniła, że do jednego sklepu Mennicy Polskiej można pójœć prawie jak do warzywniaka i kupić sobie monetę, albo sztabkę złota. - Mówimy tu o transakcjach poniżej 1 kg, czyli 180 tys. zł – zaznaczyła.

- Przy większych transakcjach mamy indywidualne podejœcie. Istnieje możliwoœć uzyskania znacznie lepszej ceny. Tutaj chodzi o ryzyko kursu złota i dolara do złotówki, ponieważ złoto jest notowane w dolarach. Jeżeli inwestor jest zainteresowany przejęciem tego ryzyka kursowego na siebie, decyduje się na znacznie niższš cenę za gram złota, ale wtedy on wybiera kiedy w przyszłoœci wybierze fixing po jakim kupi złoto – dodała.

Gdzie trzymać?

Goœć zaznaczyła, że to zależy od celu w jakim kupujemy złoto. - Mamy klientów, którzy obawiajš się np. wybuchu wojny, bo pamiętajš jeszcze lata '30 XX wieku. Kupujš złoto w bardzo drobnych sztabkach i przechowujš je na własnš rękę w domu – mówiła.

- Inwestorzy, którzy kupujš kilogram i więcej zwykle przechowujš je, albo w skrytkach bankowych, albo w Mennicy Polskiej – dodała.

Bassani-Prusik wyjaœniła, że złoto przechowywane jest w skarbcu na półce razem z innymi kruszcami menniczymi. Nie można tam wejœć, ale można kawałek półki wynajšć.

Ceny złota

Goœć przyznała, że rynek jest bardzo niestabilny. - Złoto jest barometrem wydarzeń geopolitycznych – oceniła.

- Jak ludzie się bojš to kupujš złoto. W ostatnich dniach cena skoczyła o ponad 30 dol. na uncji złota. To jest bardzo duży skok – dodała.

Cena kruszcu jest teraz najwyższa od 5 miesięcy.

- Podobnie było w czasie kryzysu 2007-2008 r., kiedy cena złota po raz pierwszy przekroczyła barierę 1000 dol. za uncję – przypomniała Bassani-Prusik.

Zaznaczyła, że jeœli spojrzymy szerzej to złoto było bardzo œciœle powišzane z tym jak œwiat ustala parytet własnych walut w stosunku do złota.

- Analitycy prognozujš na koniec tego roku cenę złota 1475 dol. za uncję. Jeszcze brakuje nam 200 dol. do osišgnięcia tej ceny – mówiła.

Podkreœliła, że problemem, który nie jest omawiany w Europie to Prawo Szariatu.

- Wszystkie kraje arabskie do tej pory majš nieuregulowany system prawny jeœli chodzi o kupno złota. W tej chwili Œwiatowa Rada Złota współpracuje z tymi krajami i próbujš uregulować ten rynek. Przewiduje się, że Arabowie zacznš kupować złoto inwestycyjne na potęgę. To również wpłynie na znaczy wzrost wartoœci złota na całym œwiecie – prognozowała Bassani-Prusik.

Przypomniała, że Indie były 2 lata temu największym rynkiem złota, ale w formie biżuterii.

- W zeszłym roku Chiny przebiły Indie. Tutaj też wchodzš w grę rozwišzania polityczne i ekonomiczne. W przyszłym roku Indie być może znów wrócš na pierwsze miejsce. Jest to tak duży rynek, że wpływa również na ceny złota inwestycyjnego – mówiła.

Polacy i złoto

Bassani-Prusik przyznała, że złoto nie jest dla nas istotnym elementem inwestycyjnym. - Na razie Polska nie jest nawet œrednim rynkiem jeœli chodzi o złoto inwestycyjne – oceniła.

- Wynika to z jednej przyczyny, nieœwiadomoœci Polaków w jaki sposób można kupić złoto i gdzie, że jest to bardzo proste. Polacy nie inwestujš w złoto, bo nie wiedzš, że jest taka możliwoœć – tłumaczyła.

- Jest to dla nich tak odległe jak inwestycja w statki kosmiczne – dodała.

Goœć podała, że rynek polski jest w tej chwili szacowany na kilka ton rocznie. - Mennica Polska ma ok. 50 proc. udziału w tym rynku. Specjalizujemy się w sztabkach i na tym rynku jesteœmy zdecydowanym liderem – podsumowała.

ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL