Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Lokaty i inwestycje

Na lokacie nie zarobisz

Bloomberg
Inflacja jeszcze mocniej podgryza oszczędnoœci Polaków. Ci, który złożyli w bankach depozyty w 2016 roku najczęœciej nie majš co liczyć na zyski.
Przeciętna roczna lokata zakładana w 2016 roku była oprocentowana na od 1,65 proc. do 1,85 proc. - wynika z comiesięcznych statystyk publikowanych przez Narodowy Bank Polski. Od tych i tak już mizernych odsetek należy odjšć jeszcze 19 proc. podatku od zysków kapitałowych (tzw. podatek Belki(. W efekcie faktyczny zysk, na jaki może liczyć przeciętny deponent, można oszacować na od 1,3 do 1,5 proc. Marnie, jeœli wzišć pod uwagę, że najnowsze dane Głównego Urzędu Statystycznego sugerujš, że w lutym poziom cen był o 2,2 proc. wyższy niż w analogicznym okresie przed rokiem. Dla posiadacza przeciętnej rocznej lokaty założonej w lutym 2016 roku oznacza to realna stratę na poziomie 0,7 proc. Niestety na podobne rezultaty muszš przygotować się posiadacze lokat zakładanych w całym 2016 roku – wynika z projekcji inflacji przygotowanej przez NBP. Projekcja centralna sugeruje, że w cišgu roku inflacja będzie mniej więcej w okolicach 2,0 – 2,2 proc. Będzie więc pochłaniać siłę nabywczš oszczędnoœci szybciej niż bank naliczać będzie odsetki. Tyle mówiš œrednie i na rynku znaleŸć można też oferty pozwalajšce zarobić więcej niż statystyczna lokata. Z danych Open Finance wynika na przykład, że oprocentowanie lokat trzymiesięcznych jest wyższe niż rocznych. W gronie krótkoterminowych produktów łatwiej znaleŸć też oferty promocyjne – przeznaczone dla nowych klientów lub dla ich nowych œrodków. Korzystajšc z promocji można ulokować oszczędnoœci na 3-4 proc., a niekiedy nawet ponad 5 proc. Należy jednak dokładnie czytać umowy. Bank oferujšc nam lepsze warunki depozytu może wymagać posiadania konta, karty czy innych produktów, które mogš okazać się płatne lub przynajmniej bezpłatne tylko wtedy, gdy aktywnie będziemy z nich korzystali. Warto też zwrócić uwagę na to czy pienišdze podlegajš ochronie Bankowego Funduszu Gwarancyjnego - nawet w przypadku upadłoœci banku czy SKOK-u klienci otrzymywali gwarantowane kwoty (dziœ limit to 100 tys. euro, czyli ok., 428 tys. zł).
Jeœli kogoœ to nie przekonuje, może poszukać alternatywy. Rynek akcji, obligacji, funduszy inwestycyjnych czy złota to tylko kilka z możliwoœci czekajšcych na inwestorów. - Warto w tym miejscu zauważyć, że przez ostatnie lata wiele osób swoje nadwyżki finansowe ulokowało na rynku nieruchomoœci. Z najœwieższych szacunków NBP wynika na przykład, że w 2016 roku tylko na zakup nowych mieszkań i tylko w 7 polskich miastach Polacy wydali aż 14,2 mld zł gotówki. Bez wštpienia częœć z tych pieniędzy pochodziła z kieszeni posiadaczy lokat, którzy byli niezadowoleni z oferty bankowej – zauważa Bartosz Turek, analityk Open Finance. Trudno się im dziwić – na wynajmie można zarobić nawet 3-4 razy więcej niż na przeciętnej rocznej lokacie. Nie ma jednak nic za darmo. Aby zarobić na wynajmie trzeba mieszkanie znaleŸć, kupić, wykończyć, wyposażyć i wynajšć, a potem rozliczać się z najemcš i sprawdzać czy wywišzuje się z umowy. Rozwišzanie jest to więc bardziej intratne, ale też wymaga pracy i oznacza podejmowanie dodatkowego ryzyka.
ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL