Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Lokaty i inwestycje

W co zainwestowałby Mark Mobius?

Mark Mobius
Bloomberg
Mark Mobius znany jest w kręgach finansowych jako wybitny specjalista od inwestycji na rynkach wschodzšcych. Jak zbudowałby swój portfel warty 100 000 dolarów?

W swojej rozmowie z Bloombergiem stwierdził, że portfel podzieliłby na trzy równe częœci, które stanowiłyby surowce, afrykańskie akcje oraz... Wietnam.

W oczach prezesa Templeton Emerging Markets Group najatrakcyjniejszymi metalami sš obecnie platyna i pallad, który zdrożał w tym roku o 45 proc. Wynika to głównie z ich zastosowania w reaktorach katalitycznych, które stanowiš częœć układu wydechowego wszystkich współczesnych samochodów. Ich funkcja polega na pozasilnikowym zmniejszaniu iloœci szkodliwych składników spalin, co jest szczególnie istotne przy zaostrzaniu norm ekologicznych.

Do swojego portfela Mobius dodałby również akcje. Jego uwagę przykuwajš głównie rynki RPA, Nigerii, Kenii i Zimbabwe. To zwłaszcza ten ostatni kraj wydaje się niezwykle interesujšcy i może stać się zdaniem Mobiusa „œwietnš okazjš” do inwestowania. Wynika to z oczekiwań dotyczšcych otwarcia się państwa na œwiat po długim okresie wyniszczajšcych rzšdów byłego prezydenta Roberta Mugabe.

Innym niezwykle dynamicznym i obiecujšcym rynkiem jest dla inwestora Wietnam, którego benchmarkowy VN Index wspišł się w tym roku aż o 41 proc. – To mały rynek, ale bardzo ekscytujšcy – wskazuje Mobius.

ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL