Lokaty i inwestycje

Top 10 lokat bankowych na 12 miesięcy

Fotorzepa/Marcin Bielecki
Niskie oprocentowanie i rosnąca inflacja nie sprzyja oszczędzaniu. Jak wynika z ostatniego raportu NBP „Sytuacja gospodarstw domowych w IV kwartale 2016 r.” ponad połowa Polaków trzyma środki pieniężne na nieoprocentowanych rachunkach bieżących.

Czy jednak na rynku nie można znaleźć atrakcyjnych depozytów? Można. Przy dość wąskim wyborze należy się jednak nastawić na idące wraz z wyższym oprocentowaniem dodatkowe warunki stawiane przez bank. Klient musi zdecydować się np. na rachunek osobisty, utrzymywać na nim określone saldo środków albo wykonywać transakcje kartą debetową.

Wśród dziesięciu najlepszych lokat zakładanych na 12 miesięcy z wkładem 10 tys. zł, na podium znalazł się Nest Bank z Lokatą Nowe Środki i oprocentowaniem 2,5 proc. w skali roku. Warunkiem uzyskania takiej stawki jest ulokowanie na rachunku lokaty nowych środków w kwocie min. 1 tys. zł. W innym przypadku zysk z depozytu obniżony zostanie do poziomu 1,2 proc. w skali roku.

Dobrą ofertą może również pochwalić się Idea Bank. Lokata Cloud może zagwarantować oszczędzającemu nawet 2,4 proc. zysku w skali roku, o ile ten przez cały okres trwania lokaty będzie utrzymywał na rachunku osobistym średnie saldo wynoszące 10 proc. wartości lokaty. Minimalna kwota lokaty wynosi 1 tys. zł. Nie wywiązanie się z umowy spowoduje obniżenie oprocentowania do 0,5 proc. w skali roku.

W Toyota Banku klient, który na lokacie Depozyt Plus zdeponuje 10 tys. zł, zyska w okresie rocznym 2,3 proc. Wymagane jest jednak posiadanie rachunku osobistego, gdyż depozyt dostępny jest wyłącznie dla osób posiadających dostęp do systemu bankowości elektronicznej Toyota Banku. Minimalna kwota lokaty wyznaczona jest na stosunkowo wysokim poziomie - wynosi 5 tys. zł.

Jeszcze tylko w BOŚ Banku znajdziemy lokatę, której oprocentowanie przekracza 2 proc. w skali roku. Klient, który utrzyma na koncie osobistym średniomiesięczne saldo w wysokości min. 10 proc. kwoty lokaty w każdym podokresie trwania EKOlokaty z Bonusem, a dodatkowo w każdym miesiącu jej trwania dokona transakcji bezgotówkowych kartą debetową na kwotę min. 300 zł otrzyma odsetki w wysokości 2,1 proc. w skali roku. W innym przypadku oprocentowanie obniżone zostanie do poziomu 1,6 proc. w skali roku.

Średnie rynkowe oprocentowanie najlepszych lokat rocznych wybranych z ofert wszystkich banków wynosi 1,44 proc. w skali roku. Ten pułap, o nieco więcej, przewyższają kolejne oferty z zestawienia TOP 10. 1,9 proc. w skali roku można zarobić na lokacie Online Nowe Środki w Santander Consumer Banku. 1,8 proc. odsetek wygenerują natomiast Lokata klasyczna w BGŻOptima i Lokata terminowa w Ofercie nowe środki w Banku Credit Agricole i aż cztery banki zaoferują oprocentowanie na poziomie 1,75 proc. w skali roku. Znajdują się wśród nich oferty Banku Millennium, Pekao SA, Plus Banku oraz Volkswagen Banku.

Źródło: rp.pl

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL