Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Literatura

Sobota z „Weselem”

materiały prasowe
2 wrzeœnia cała Polska czytać będzie arcydramat Stanisława Wyspiańskiego.

Akcję zainauguruje w Ogrodzie Saskim w Warszawie para prezydencka. We wspólnym czytaniu „Wesela” w stolicy zapowiedzieli udział ponadto m.in. Paweł Królikowski, Izabela Kuna, Piotr Głowacki, Anna Dereszowska, Małgorzata Foremniak, Piotr Cyrwus i Agnieszka Więdłocha. Wystšpi także grupa Zakopower, która wraz z Sebastianem Karpielem-Bułeckš i Katarzynš Kołeczek przedstawi muzycznš interpretację „Wesela” Marka Grechuty.

Narodowe czytanie polscy prezydenci organizujš od 2012 roku. Akcję rozpoczšł wówczas Bronisław Komorowski od lektury„Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie komedii Aleksandra Fredry. A w następnych edycjach narodowš lekturš stała się „Trylogia” Henryka Sienkiewicza oraz „Lalka” Bolesława Prusa.

W ubiegłym roku Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda rozpoczęli Narodowe Czytanie w Ogrodzie Saskim „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza  W całej Polsce i za granicš tę powieœć Henryka Sienkiewicza czytano wówczas w ponad 2200 miejscach.

Organizatorami warszawskiej edycji tej imprezysš: kancelaria Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej we współpracy z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Narodowym Centrum Kultury oraz Stołecznš Estradš.

„Wesele” – dramat w trzech aktach – to najsławniejszy utwór Stanisława Wyspiańskiego, zainspirowany autentycznym wydarzeniem m weselem poety i dramaturga Lucjana Rydla z Jadwigš Mikołajczykównš, chłopkš z podkrakowskich Bronowic. Prapremiera sztuki odbyła się 16 marca 1901 roku w Teatrze Miejskim w Krakowie. W tym samym roku w Krakowie „Wesele” zostało opublikowane po raz pierwszy.

Dramat Wyspiańskiego przetłumaczono na  wiele języków. W Polsce ukazało się ponad 120 jego wydań. Wiele cytatów z utworu weszło na stałe do języka potocznego: „Cóż tam, panie, w polityce?”, „Niech na całym œwiecie wojna, byle polska wieœ spokojna”, „ Miałeœ, chamie, złoty róg...”, „ Trza być w butach na weselu!”, „ Serce, jak się czego uczepi, to dynamit”.

Kraków do tegorocznej akcji czytania „Wesela” zamierza włšczyć wszystkich  mieszkańców. Zabawy z tekstem będš się odbywać na krakowskim Rynku, w Bronowicach, na osiedlu Widok, w Parku Jordana , pod pomnik Stanisława Wyspiańskiego, przed gmachem głównym Muzeum Narodowego. Z ulicznych interpretacji dramatu powstanš krótkie filmiki, pokazywane potem na You Tube oraz na stronach internetowych i portalach społecznoœciowych, patronów akcji – Muzeum Narodowego w Krakowie i Radia Kraków. Wydarzenie odbywa się w ramach projektu „Kraków Miastem Stanisława Wyspiańskiego”.

Akcji towarzyszš również wystawy. Otwierana 31 sierpnia stołeczna ekspozycja w Galerii Kordegarda przypomina najważniejsze warszawskie teatralne realizacje „Wesela” w XX wieku. A Kraków zapowiada wielkš wystawę „Wyspiański” w Muzeum Narodowym na 27 listopada.

ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL