Sobota z „Weselem”

aktualizacja: 31.08.2017, 10:01
Foto: materiały prasowe

2 września cała Polska czytać będzie arcydramat Stanisława Wyspiańskiego.

REDAKCJA POLECA

Akcję zainauguruje w Ogrodzie Saskim w Warszawie para prezydencka. We wspólnym czytaniu „Wesela” w stolicy zapowiedzieli udział ponadto m.in. Paweł Królikowski, Izabela Kuna, Piotr Głowacki, Anna Dereszowska, Małgorzata Foremniak, Piotr Cyrwus i Agnieszka Więdłocha. Wystąpi także grupa Zakopower, która wraz z Sebastianem Karpielem-Bułecką i Katarzyną Kołeczek przedstawi muzyczną interpretację „Wesela” Marka Grechuty.

Narodowe czytanie polscy prezydenci organizują od 2012 roku. Akcję rozpoczął wówczas Bronisław Komorowski od lektury„Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie komedii Aleksandra Fredry. A w następnych edycjach narodową lekturą stała się „Trylogia” Henryka Sienkiewicza oraz „Lalka” Bolesława Prusa.

W ubiegłym roku Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda rozpoczęli Narodowe Czytanie w Ogrodzie Saskim „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza  W całej Polsce i za granicą tę powieść Henryka Sienkiewicza czytano wówczas w ponad 2200 miejscach.

Organizatorami warszawskiej edycji tej imprezysą: kancelaria Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej we współpracy z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Narodowym Centrum Kultury oraz Stołeczną Estradą.

„Wesele” – dramat w trzech aktach – to najsławniejszy utwór Stanisława Wyspiańskiego, zainspirowany autentycznym wydarzeniem m weselem poety i dramaturga Lucjana Rydla z Jadwigą Mikołajczykówną, chłopką z podkrakowskich Bronowic. Prapremiera sztuki odbyła się 16 marca 1901 roku w Teatrze Miejskim w Krakowie. W tym samym roku w Krakowie „Wesele” zostało opublikowane po raz pierwszy.

Dramat Wyspiańskiego przetłumaczono na  wiele języków. W Polsce ukazało się ponad 120 jego wydań. Wiele cytatów z utworu weszło na stałe do języka potocznego: „Cóż tam, panie, w polityce?”, „Niech na całym świecie wojna, byle polska wieś spokojna”, „ Miałeś, chamie, złoty róg...”, „ Trza być w butach na weselu!”, „ Serce, jak się czego uczepi, to dynamit”.

Kraków do tegorocznej akcji czytania „Wesela” zamierza włączyć wszystkich  mieszkańców. Zabawy z tekstem będą się odbywać na krakowskim Rynku, w Bronowicach, na osiedlu Widok, w Parku Jordana , pod pomnik Stanisława Wyspiańskiego, przed gmachem głównym Muzeum Narodowego. Z ulicznych interpretacji dramatu powstaną krótkie filmiki, pokazywane potem na You Tube oraz na stronach internetowych i portalach społecznościowych, patronów akcji – Muzeum Narodowego w Krakowie i Radia Kraków. Wydarzenie odbywa się w ramach projektu „Kraków Miastem Stanisława Wyspiańskiego”.

Akcji towarzyszą również wystawy. Otwierana 31 sierpnia stołeczna ekspozycja w Galerii Kordegarda przypomina najważniejsze warszawskie teatralne realizacje „Wesela” w XX wieku. A Kraków zapowiada wielką wystawę „Wyspiański” w Muzeum Narodowym na 27 listopada.

Komentarz dnia
Żródło: rp.pl

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.

POLECAMY

KOMENTARZE