Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Linie lotnicze i lotniska

Piloci Ryanaira: 20 grudnia strajk

Bloomberg
Irlandzki zwišzek zawodowy, który zrzesza stacjonujšcych w Irlandii pilotów Ryanaira, zapowiedział na 20 grudnia jednodniowy strajk. Wczeœniej o podobnych planach informowali także niemieccy piloci przewoŸnika

Jak poinformowało Irlandzkie Stowarzyszenie Pilotów (IALPA) i zwišzek zawodowy IMPACT, plany poparło aż 94 procent zrzeszonych pilotów, którzy sš bezpoœrednio zatrudnieni przez linię. W głosowaniu nie brali jednak udziału ci, którzy sš zatrudnieni na kontraktach lub przez poœredników.

Ashley Connolly ze zwišzku zawodowego IMPACT podkreœliła, że "spór dotyczy prawa do działania w firmie niezależnej reprezentacji pilotów". Jak zaznaczyła, "zarzšd firmy zawiódł akcjonariuszy i dziesištki tysięcy pasażerów, których loty były odwołane ze względu na niezdolnoœć do rekrutowania i utrzymywania pilotów".

Connolly dodała, że zwišzkowcy nie wykluczajš rozszerzenia lub powtórzenia strajków w przyszłoœci.

Wczeœniej akcję ostrzegawczš zapowiedzieli także włoscy piloci przewoŸnika, którzy planujš zawieszenie pracy w najbliższy pištek pomiędzy 13 a 17, a także niemieccy kapitanowie, którzy zapowiedzieli strajk, nie podajšc na razie jego terminu. Taki scenariusz brany jest pod uwagę także w Portugalii.

Ryanair wydał oœwiadczenie, w którym odrzucił zarzuty zwišzkowców, podkreœlajšc, że "poradzi sobie" z zakłóceniami. Z góry przeprosił klientów za niedogodnoœci. Według linii w proteœcie weŸmie udział nie więcej niż 28 procent z 300 pilotów, którzy stacjonujš w Dublinie.

Jak podkreœlono, spór dotyczy uznania istnienia konkurencyjnego zwišzku zawodowego, a nie warunków zatrudnienia, bo piloci dostali 20-procentowe podwyżki zarobków, do 150 - 190 tysięcy euro rocznie.

To nie pierwsze kłopoty Ryanaira, który jest w tym roku największym europejskim przewoŸnikiem. We wrzeœniu linie poinformowały o odwołaniu 18 tys. lotów zaplanowanych w ramach jesienno-zimowego rozkładu, co według szacunków miało wpłynšć na plany ponad 400 tys. pasażerów. Tydzień wczeœniej anulowano ok. 2 tys. rejsów z powodu - jak tłumaczono - złego zaplanowania urlopów pilotów.

ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL