Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Linie lotnicze i lotniska

IATA: Czeka nas rekordowy rok

Filip Frydrykiewicz
Linie lotnicze zadowolone sš z mijajšcego roku, a z jeszcze większym entuzjazmem patrzš na kolejny - wynika z narady Międzynarodowego Zrzeszenia Transportu Lotniczego (IATA)

Według IATA wyjštkowo korzystny dla transportu lotniczego ma być przyszły rok, kiedy to przewiozš one ponad 4 miliardy pasażerów, a zysk netto branży wyniesie 38,4 miliarda dolarów, wobec 34,5 miliarda w 2017 roku, przy przychodach 824 miliarda dolarów (754 mld w 2017 r.).

— To sš bardzo dobre czasy dla œwiatowego lotnictwa - przekonywał w Genewie podczas zgromadzenia członków IATA dyrektor generalny tej organizacji Alexandre de Juniac. — Jest bezpiecznie, linie majš jasnš strategię, rosnš ich zyski, lawinowo roœnie liczba nowo otwieranych połšczeń, a coraz więcej ludzi decyduje się wsišœć do samolotu — dodał.

W przyszłym roku samoloty majš także lepiej wypełnione, niż w tym roku ze œredniš około 82 procent zajętych miejsc. Bilety majš podrożeć œrednio na œwiecie o 3,5 procent.

Dlaczego pasażerowie majš płacić drożej? Bo przewoŸnicy chcšc utrzymać wysoki zysk będš przerzucać na nich wzrost kosztów. A te zwiększš się znaczšco. Nieznacznie, ale jednak, drożeje ropa, na przyszły rok IATA przewiduje cenę baryłki Brenta na poziomie 60 dolarów, wobec 53 dolarów w tym roku. Coraz silniejszy jest też nacisk na podwyżki w branży, np. skoro na całym œwiecie brakuje pilotów, to trzeba im więcej zapłacić. Trzeba się liczyć również z rosnšcymi opłatami lotniskowymi. Dobrš wiadomoœciš jest to, że przewoŸnicy europejscy ubezpieczyli większoœć kontraktów na zakupy ropy naftowej, w Europie  więc podwyżki cen biletów będš mniejsze niż w USA i w Chinach.

Generalnie branża staje się coraz ważniejsza dla gospodarek krajów, które postawiły na rozwój lotnictwa. Oczekuje się, że w 2018 roku będzie ona zatrudniała ponad 2,7 mln ludzi i wypracuje 3,5 procent œwiatowego PKB. Wystarczy tylko wspomnieć, że turyœci korzystajšcy z transportu lotniczego wydadzš w roku 2018 przynajmniej 776 miliardów dolarów, o 15 procent więcej, niż w 2016 roku.

ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL