Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Linie lotnicze i lotniska

Ostrzeżenia dla samolotów po erupcji wulkanu na Bali

AFP
Indonezyjskie władze wprowadziły ostrzeżenia dla ruchu lotniczego wokół wulkanu Agung na turystycznej wyspie Bali, który wyrzuca popiół na wysokoœć kilku tysięcy metrów. W niedzielę niektóre linie lotnicze odwołały loty na Bali i sšsiedni Lombok

Popiół pokrył drogi, samochody i budynki w pobliżu wulkanu, który znajduje się na wschodzie wyspy. Na zdjęciach państwowej agencji prasowej Antara, wykonanych w nocy z soboty na niedzielę, widać czerwonš poœwiatę, która najpewniej jest magmš. Na fotografiach zrobionych w odległoœci kilkunastu kilometrów od krateru widać ogromnš ciemnoszarš chmurę unoszšcš się nad Agungiem.

- Agung wszedł w fazę erupcji magmy. Na razie wulkan nadal wyrzuca popiół, ale musimy monitorować sytuację i zachować ostrożnoœć - powiedział wulkanolog Gede Suantika. Podkreœlił, że możliwy jest potężny wybuch.

Wyspę Bali, znanš z plaż, bujnej zieleni i hinduistycznej kultury, w ubiegłym roku odwiedziło 5 mln podróżnych. Jednak od wrzeœnia, gdy Agung zaczšł wykazywać wzmożonš aktywnoœć, branża turystyczna w rejonach w pobliżu wulkanu przeżywa kryzys.

Agung wznosi się na wysokoœć ponad 3 tys. metrów n.p.m. Gdy wulkan wybuchł po raz ostatni w 1963 roku, zginęło ponad 1600 osób.

Australijski instytut meteorologii poinformował, powołujšc się na swój oœrodek monitorowania pyłu wulkanicznego VACC, że spodziewa się trwania erupcji. Na mapach udostępnionych przez VACC widać, że chmura pyłu zmierza na południowy wschód od wulkanu, w kierunku sšsiedniej wyspy Lombok i z dala od stolicy Bali, Denpasar, gdzie mieœci się międzynarodowe lotnisko. Władze Indonezji wprowadziły najwyższy, czerwony alert dla ruchu lotniczego i ogłosiły, że górna warstwa chmury pyłu może wznieœć się na wysokoœć 6142 metrów lub wyżej.

Jednoczeœnie zapewniono, że lotnisko w Denpasar na razie pozostanie otwarte. Lotnisko poinformowało w oœwiadczeniu, że wszystkie połšczenia krajowe sš obsługiwane normalnie i że testy na obecnoœć pyłu nie wykazały jego obecnoœci.

W sobotę odwołano prawie 30 lotów do i z Denpasar. Linie Virgin Australia w niedzielę rano wznowiły połšczenia, ale po kilku godzinach znowu zaczęły je odwoływać z powodu zmiany ostrzeżenia lotniczego. "W zwišzku ze znacznym popiołem wulkanicznym i obecnymi warunkami pogodowymi podjęliœmy decyzję o prewencyjnym anulowaniu dzisiejszych lotów do i z Bali" - napisano.

Także linie AirAsia odwołały loty na Bali i Lombok. Połšczenia Qantas i Jetstar sš obsługiwane, chociaż ten ostatni przewoŸnik zastrzegł, że z powodów bezpieczeństwa loty mogš zostać w ostatnim momencie anulowane.

Indonezyjskie linie Garuda ogłosiły, że odwołujš połšczenia na Lombok i z tej wyspy.

Władze lotniska na Lombok podkreœliły, że jeœli testy na obecnoœć pyłu wyjdš pozytywnie, port lotniczy zostanie zamknięty.

Przedstawiciele władz Indonezji zapewniajš, że turyœci przebywajšcy na Bali mogš czuć się bezpiecznie, ale powinni unikać strefy w promieniu 7,5 km od krateru wulkanu. Przypomniano, że wcišż obowišzuje trzeci stopień zagrożenia wulkanicznego w czterostopniowej skali.

Agung zaczšł wykazywać wzmożonš aktywnoœć we wrzeœniu, gdy odnotowano znaczny wzrost liczby wstrzšsów, które według wulkanologów mogły zwiastować zbliżajšcš się erupcję. Władze wprowadziły wówczas najwyższy poziom zagrożenia wulkanicznego i ewakuowały ok. 140 tys. osób. Po miesišcu sytuacja się uspokoiła, obniżono poziom alertu, a wielu mieszkańców wróciło do swych domów.

Jednak we wtorek Agung znowu dał o sobie znać, wyrzucajšc popiół do atmosfery. Do kolejnych, silniejszych erupcji doszło w sobotę wieczorem i trzykrotnie w niedzielę.

Po wtorkowej erupcji władze Singapuru ostrzegały podróżnych, że chmury pyłu mogš poważnie zakłócić ruch lotniczy.

Chiński konsulat w Denpasar zaapelował do swych obywateli wypoczywajšcych na Bali, by przygotowali się, że mogš utknšć na wyspie.

ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL