Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Linie lotnicze i lotniska

Prezes LOT-u na czele stowarzyszenia podniebnych przewoźników AIRE

Filip Frydrykiewicz
Prezes LOT+u Rafał Milczarski został szefem stowarzyszenia podniebnych przewoŸników AIRE, które ma reprezentować interesy przedsiębiorstw z branży w Brukseli. Linie lotnicze domagaj się wielu zmian

AIRE, czyli Międzynarodowe Przedstawicielstwo Lotnictwa w Europie (Airlines International Representation in Europe) z siedzibš w Brukseli, powstało na bazie mniejszej, istniejšcej już organizacji IACA (International Air Carrier Association).

LOT dołšczył do stowarzyszenia w czerwcu. Zgodnie z ówczesnymi zapowiedziami, Milczarski miał kierować pracami organizacji od przyszłego roku.

Milczarski został oficjalnie mianowany w czwartek prezesem AIRE na corocznym zgromadzeniu w Brukseli. Zastšpił na tym stanowisku Guenthera Hofmana, który był prezesem stowarzyszenia w cišgu ostatnich 5 lat. Wiceprezesem został Michael Harrington z Alba Star.

- Jest nam niezmiernie miło ogłosić Rafała Milczarskiego nowym prezesem AIRE. Jego bogate doœwiadczenie będzie niezbędne do zapoczštkowania wielu zmian w naszym sektorze - powiedziała cytowana w komunikacie dyrektor generalna AIRE Sylviane Lust.

Prezes LOT podkreœlił, że branża lotnicza w Europie wymaga wielu zmian. - W takich kwestiach, jak równy dostęp do otwartej przestrzeni powietrznej i infrastruktury lotniskowej, a także przepisów regulujšcych zasady udzielania pomocy publicznej przewoŸnikom lotniczym. Kluczowš rolš naszego Stowarzyszenia jest reprezentowanie interesów jego członków. Jestem gotowy rozpoczšć współpracę z przedstawicielami i zarzšdem AIRE, by wprowadzić w życie przyœwiecajšcš nam strategię - powiedział cytowany w komunikacie Milczarski.

Członkostwo AIRE ma skłonić instytucje europejskie do przyspieszenia działań zwišzanych ze stworzeniem o wiele bardziej efektywnego pod względem kosztów œrodowiska biznesowego dla przewoŸników lotniczych. Z informacji zamieszczonej na stronie internetowej AIRE wynika, że skupia ono 18 linii lotniczych.

W skład organizacji wchodzš mniejsi przewoŸnicy, ale też zapewniajšcy loty czarterowe TUI, czy tureckie, a także ukraińskie narodowe linie lotnicze. AIRE jest mniejszym stowarzyszeniem od skupiajšcego dużych przewoŸników Airlines for Europe (A4E), który reprezentuje interesy takich linii jak Lufthansa, IAG, AirFrance KLM, Ryanair, czy Easy Jet.

Do ubiegłego roku LOT należał do Europejskiego Stowarzyszenia Linii Lotniczych (AEA - Association of European Airlines), ale organizacja ta została z końcem 2016 r. zamknięta.

Według danych Urzędu Lotnictwa Cywilnego w pierwszym półroczu tego roku Polskie Linie Lotnicze LOT przewiozły ponad 3 mln 688 tys. pasażerów, uzyskujšc 22,32 proc. udziału w rynku. Z danych LOT wynika, że od stycznia do wrzeœnia linia przewiozła ok. 5,5 mln podróżnych.

Udziałowcami PLL LOT sš: Skarb Państwa (99,856 proc. akcji) oraz TFS Silesia (0,144 proc. akcji).

ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL