Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Linie lotnicze i lotniska

Wild: Chcemy wygrać z największymi lotniskami

Mikołaj Wild
www.msp.gov.pl
Budujšc Centralny Port Komunikacyjny nie chcemy konkurować z największymi lotniskami w Europie, chcemy z nimi wygrać - powiedział w Polsat News pełnomocnik rzšdu ds. budowy CPK Mikołaj Wild

Wild, pełnomocnik rzšdu ds. budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego w Stanisławowie w gminie Baranów, przekonywał, że takie lotnisko musimy zbudować, "jeœli chcemy dogonić rynek lotniczy". - Branża lotnicza jest jednš z najbardziej dochodowych - podkreœlał.

Pytany, czy w ten sposób chcemy konkurować z największymi lotniskami w Europie, odpowiedział: "Nie chcemy z nimi konkurować, chcemy z nimi wygrać".

Zwracał uwagę, że w Europie Œrodkowo-Wschodniej, zamieszkanej przez 180 mln mieszkańców, nie ma wielkiego lotniska - największe sš w Pradze i Warszawie, ale "zbliżajš się one do kresu swoich możliwoœci".

- Jeœli chcemy brać udział w rozwoju rynku lotniczego, musieliœmy się zdecydować na budowę nowego portu - mówił.

Wild pytany był także, dlaczego nie można np. rozbudować Lotniska im. Chopina w Warszawie, za czym opowiada się wielu mieszkańców Warszawy. - Budujemy lotnisko oddalone o 40 kilometrów od centrum (Warszawy), ponieważ chcemy wybudować lotnisko, które będzie działało 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, 365 dni w roku - argumentował Wild. - Gdybyœmy zafundowali mieszkańcom Okęcia i okolicznych dzielnic tego typu lotnisko, gdzie ruch niemal tak samo intensywny funkcjonowałby przez 24 godziny na dobę, (...) jestem przekonany, że oglšd sytuacji byłby inny - dodał.

Przyznał, że przysłowiowa pierwsza łopata przy budowie CPK zostanie wbita dopiero za około cztery lata, a sam port powstanie za 10 lat. - Przez najbliższe dwa lata będš trwały postępowania œrodowiskowe, geologiczne, będziemy ustalać dokładnie lokalizację portu. Kolejne dwa lata będš potrzebne dla prac projektowych, a sama budowa będzie trwała szeœć lat - wyjaœniał.

Opisał, że CPK będzie inwestycjš kosztownš, ma pochłonšć ok. 35 mld złotych, ale, jak dodał, "inwestycje w porty lotnicze sš dochodowe". Tym bardziej, że kwota ta nie zostanie wydana w cišgu jednego roku, ale będzie sukcesywnie wydawana przez 10 lat - w skali roku będzie to ok. 3,5 mld złotych. Wydatek taki zatem "będzie można udŸwignšć". Tym bardziej, że możliwe jest np. wykorzystanie partnerstwa publiczno-prywatnego - mówił.

W ostatni wtorek rzšd przyjšł uchwałę w sprawie przyjęcia "Koncepcji przygotowania i realizacji inwestycji Port Solidarnoœć – Centralny Port Komunikacyjny dla Rzeczypospolitej Polskiej". CPK miałby powstać w Stanisławowie w gminie Baranów, koło Grodziska Mazowieckiego.

Nowe lotnisko, usytuowane między Łodziš a Warszawš, miałoby być jednym z największych przesiadkowych portów lotniczych w Europie. Po pierwszym etapie budowy ma obsługiwać do 45 mln pasażerów rocznie, a docelowo nawet ok. 100 mln.

Lotnisko miałoby powstać na ok. 3000 ha gruntów. Obiekt wraz z towarzyszšcš infrastrukturš drogowš i kolejowš miałby kosztować ok. 30-35 mld złotych. Do końca 2019 roku majš trwać prace przygotowawcze, a sam port ma być budowany przez kolejnych 8 lat, czyli powinien być otwarty w 2027 roku.

ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL