Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Linie lotnicze i lotniska

Rzšd myśli, co dalej z Lotniskiem Centralnym

Minister Henryk Kowalczyk, szef Komitetu Stałego Rady Ministrów
Wikipedia
W sprawie projektu budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego trwajš uzgodnienia dotyczšce m.in. sieci komunikacyjnej - podaje szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Henryk Kowalczyk

Minister Kowalczyk pytany na antenie radia Plus, dlaczego projekt budowy CPK dotšd nie stanšł na posiedzeniu Rady Ministrów, odpowiedział, że "stanšł na posiedzeniu rzšdu jako decyzja kierunkowa". - W tej chwili trwajš uzgodnienia; bardziej może te uzgodnienia dotyczš sieci komunikacyjnej - powiedział Kowalczyk.

Dopytywany, czy minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk chce zablokować ten projekt, Kowalczyk odparł, że "nie chce zablokować absolutnie tego projektu". - Jeœli w tym projekcie jest mowa o bardzo szczegółowych rozwišzaniach kolejowych w całym kraju, to wszystko wymaga uzgodnień - zaznaczył. Dodał, że "potrzeba na to czasu".

Jak mówił, niektóre rozwišzania kolejowe wymagajš "wpisania tego i skorelowania z Krajowym Programem Kolejnictwa, z funduszami unijnymi". Ocenił, że to perspektywa tygodnia-dwóch.

28 wrzeœnia Adamczyk podkreœlał, że w rzšdzie nie ma rozbieżnoœci odnoœnie realizacji Centralnego Portu Komunikacyjnego. - Nie ma żadnych, to nieprawdziwe informacje się pojawiły - mówił minister, komentujšc medialne doniesienia dotyczšce możliwego sporu w rzšdzie zwišzanego inwestycjami dotyczšcymi CPK.

Dwa dni wczeœniej rzšd miał zajšć się koncepcjš Centralnego Portu Komunikacyjnego, ale ostatecznie punkt ten nie znalazł się w porzšdku obrad. W mediach pojawiły się informacje o tym, że Adamczyk ma się nie zgadzać na to, aby rozbudowš sieci kolejowej, która ma powstać przy okazji budowy CPK, miała zajšć się specjalnie powołana do tego spółka. Według mediów, zdaniem Adamczyka powinna to robić nadzorowana przez niego spółka PKP Polskie Linie Kolejowe, która jest zarzšdcš infrastruktury kolejowej.

Centralny Port Komunikacyjny - port "Solidarnoœć" - miałby powstać w miejscowoœci Stanisławów w gminie Baranów, w powiecie grodziskim. Koszt budowy CPK wyniesie ok. 31-35 mld złotych, jego budowa ma potrwać 10 lat. Według pełnomocnika rzšdu ds. CPK Mikołaja Wilda pierwszy samolot miałby odlecieć z Centralnego Portu Komunikacyjnego w połowie 2027 roku.

Najbliższe dwa lata majš być okresem przygotowawczym do inwestycji. Zgodnie z przyjętym w kwietniu rozporzšdzeniem w tej sprawie, CPK ma być węzłem transportowym opartym na zintegrowanych ze sobš węzłach: lotniczym oraz kolejowym.

ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL