Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Linie lotnicze i lotniska

Szpikowski: CPK nie zaszkodzi portom regionalnym

Mariusz Szpikowski, dyrektor PPL i Lotniska Chopina. Fot. PAP/Bartłomiej Zborowski
PAP
Powstanie Centralnego Portu Komunikacyjnego przyczyni się do wzrostu PKB i nie zagrozi portom regionalnym - mówi dyrektor Przedsiębiorstwa Państwowego "Porty Lotnicze" Mariusz Szpikowski

Centralny Port Komunikacyjny (CPK) Solidarnoœć ma powstać w miejscowoœci Stanisławów w gminie Baranów. Rzšd szacuje, że inwestycja pochłonie 31-35 mld złotych.

Szpikowski powiedział w rozmowie z PAP, że Centralny Port Komunikacyjny będzie miejscem, do którego będš zwożeni pasażerowie z Polski, ale także z krajów oœciennych.

- Dlatego tak ważna jest silna pozycja narodowego przewoŸnika, czyli PLL LOT. A także dojazd do lotniska kolejš i samochodem czy autobusem - wskazuje.

Jego zdaniem będzie to zupełnie nowy cywilizacyjny projekt. "Z tym wszystkim wišże się powstanie nowych miejsc pracy - nie tylko jeœli chodzi o samš budowę CPK, ale potem, kiedy będš potrzebni pracownicy do obsługi portu. A kiedy ludzie majš pracę, zaczynajš wydawać zarobione pienišdze. To prowadzi do popytu i wzrostu PKB" - mówi. Dodatkowo "pasażerowie przywiezieni z zagranicy także będš mogli wydawać w porcie pienišdze, co także przełoży się na nasze PKB.

- Jeœli dodatkowo będzie tam przewóz towarów, które dzisiaj tylko przejeżdżajš przez nasz kraj, to stworzymy centra logistyczne, przeładunkowe - mówi.

W jego opinii inwestycja pocišgnie za sobš inne, jak hotele, biura, sklepy czy centra kongresowe.

Szpikowski uważa, że powstanie CPK będzie oznaczać jednak zamknięcie dla pasażerów warszawskiego Lotniska Chopina. - Zostawienie tego lotniska jako portu dla tanich przewoŸników zupełnie się mija z celem. Ale nikt nie zakłada, że Lotnisko Chopina będzie stało puste - tłumaczy.

Szef PPL przekonuje, że "żaden z portów regionalnych nie ucierpi z powodów CPK". Przyznaje jednak, że pasażerowie z całej Polski będš mogli dojechać pocišgami do CPK, by dalej lecieć w œwiat, a nie "jak dotychczas - podróżować z portów regionalnych do hubów oœciennych i stamtšd dalej udawać się w podróż".

Jego zdaniem z portów regionalnych mogliby korzystać pasażerowie niskokosztowych przewoŸników. "CPK dla takich linii nie będzie sprofilowany" - wyjaœnia.

W ocenie Szpikowskiego, miejscowoœć Stanisławów spełnia wszystkie warunki potrzebne do powstania międzynarodowego portu komunikacyjnego. - Spełnione jest kryterium bliskoœci węzłów komunikacyjnych, kolejowych i drogowych. Przy takiej inwestycji muszš być odpowiednie warunki œrodowiskowe i rezerwy terenów. Lotnisko to także strefy ekonomiczne i to, co się tam będzie działo. Te kryteria spełnia Stanisławów - przekonywał.

Pytany o ewentualne zaangażowanie finansowe PPL w nowš inwestycję, Szpikowski powiedział, że to decyzja rzšdu. - Bardzo dobrze, że rzšd podjšł decyzję o budowie CPK. To bardzo dobra dla nas wszystkich informacja - podsumowuje.

Rzšd we wtorek wysłuchał informacji ws. budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego i zobowišzał Mikołaja Wilda do przedstawienia w przyszłym tygodniu uchwały, w której zostanie wskazane lokalizacja, kalendarium i harmonogram tej największej planowanej przez polski rzšd inwestycji. Stały Komitet Rady Ministrów koncepcję przyjšł na czwartkowym posiedzeniu, a rzšd ma się niš zajšć przyszłym tygodniu. W pištek Wild na konferencji prasowej zaprezentował jš dziennikarzom.

Jednym z argumentów przemawiajšcych za budowš Centralnego Portu Lotniczego jest to, że warszawskie Lotnisko Chopina - największy port w kraju, obsługujšcy ok. 38 proc. ruchu pasażerskiego w Polsce - zaczyna być bliski wyczerpania swojej przepustowoœci. Stołeczny port w 2016 roku obsłużył 12,8 mln pasażerów, a w tym roku - według szacunków - ma to być 14 mln. Przez pierwsze osiem miesięcy br. port obsłużył 10,4 mln pasażerów – to o 24 proc. więcej, niż w analogicznym okresie 2016 roku. Niektórzy eksperci twierdzš, że przepustowoœć Lotniska Chopina to 20 mln ludzi rocznie.

PPL zarzšdza m.in. największym portem w Polsce, czyli warszawskim Lotniskiem Chopina.

ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL