Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Linie lotnicze i lotniska

W przyszłym tygodniu rzšd powie, gdzie zbuduje Centralny Port Lotniczy

AFP
W przyszłym tygodniu Rada Ministrów prawdopodobnie podejmie decyzję dotyczšcš lokalizacji Centralnego Portu Komunikacyjnego - poinformował PAP w poniedziałek pełnomocnik rzšdu ds. CPK Mikołaj Wild.

Informacyjna Agencja Radiowa podała dzisiaj zdobytš jako nieoficjalnš wiadomoœć, że Centralny Port Komunikacyjny powstanie w okolicach miejscowoœci Baranów na Mazowszu, ok. 40 km od Warszawy, w okolicy m.in. autostrady A2.

- Przed przyjęciem koncepcji przez Radę Ministrów nie komentuję tego typu informacji - odpowiada Wild, pytany o komentarz.

Dodaje, że na decyzję rzšdu składać się będzie m.in. właœnie wskazanie lokalizacji CPK. Wszystko wskazuje na to, mówi Wild, że decyzja będzie podejmowana w przyszłym tygodniu na posiedzeniu Rady Ministrów.

Niedawno Wild potwierdził wczeœniejsze wypowiedzi wicepremiera Mateusza Morawieckiego, że decyzję odnoœcie lokalizacji CPK poznamy pod koniec wrzeœnia. Poinformował ponadto, że trwajš prace nad specustawš, która ma przyspieszyć inwestycje zwišzane z budowš CPK.

Według wicepremiera Morawieckiego, projekt Centralnego Portu Komunikacyjnego jest "kluczowš decyzjš infrastrukturalnš w najbliższych 10 latach". Jak mówił inwestycja może kosztować nawet ponad 30 mld zł. Docelowo CPK ma obsługiwać nawet 50 milionów pasażerów rocznie i ma być jednym z największych przesiadkowych lotnisk w Europie.

Jednym z argumentów przemawiajšcych za budowš Centralnego Portu Lotniczego jest to, że warszawskie Lotnisko Chopina - największy port w kraju, obsługujšcy ok. 38 proc. ruchu pasażerskiego w Polsce - zaczyna być bliski wyczerpania swojej przepustowoœci.

Stołeczny port w 2016 roku obsłużył 12,8 mln pasażerów, a w tym roku - według szacunków - ma to być 14 mln. Niektórzy eksperci twierdzš, że przepustowoœć Lotniska Chopina to 20 mln osób rocznie.

Z danych Urzędu Lotnictwa Cywilnego wynika, że polskie porty lotnicze w ubiegłym roku obsłużyły blisko 34 mln pasażerów - o 12 proc. więcej niż w 2015 r. Według prognoz, w roku 2030 będzie to 60 mln podróżnych.

ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL