Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Linie lotnicze i lotniska

Trybunał Sprawiedliwości: Odszkodowanie dla pasażera samolotu zawsze takie samo

Filip Frydrykiewicz
Nie jest ważne, jak leci do celu pasażer. Ważne, ile się spóŸnił samolot. Od tego nalicza się odszkodowanie - stwierdził Trybunał Sprawiedliwoœci

O wyroku Trybunału Sprawiedliwoœci Unii Europejskiej napisała Polska Izba Turystyki  w najnowszym komunikacie.

Trybunał rozpatrywał skargę trojga pasażerów, którzy podróżowali z Rzymu do Hamburga przez Brukselę liniami lotniczymi Brussels Airlines. Ponieważ do Hamburga dotarli z opóŸnieniem 3 godzin i 50 minut, złożyli pozew o odszkodowanie, w oparciu o unijne prawa pasażerów lotniczych. Zakładajš one, że w wypadku opóŸnienia co najmniej trzygodzinnego pasażerowi przysługuje odszkodowanie w wysokoœci 250 euro, jeœli leciał nie dalej niż 1500 kilometrów, a 400 euro, jeœli to był dystans większy niż 1500 kilometrów. Dotyczy to przelotów na terenie Unii Europejskiej.

Niemiecki sšd skierował zapytanie do Trybunału Sprawiedliwoœci, jak liczyć dystans w wypadku lotu łšczonego - czy tylko bezpoœredniš trasę między lotniskiem startowym a końcowym, czy może faktycznie pokonywanš trasę. W rozstrzyganej sprawie różnica ta decydowała bowiem o wysokoœci należnego odszkodowania - opisuje PIT.

Trybunał stwierdził, że przepisy nie precyzujš, czy przy obliczaniu odszkodowania powinno się uwzględniać, że lot był łšczony, a nie bezpoœredni. W zwišzku z tym obie sytuacje powinny być traktowane przy wyliczaniu odszkodowania identycznie.

Według Trybunału Sprawiedliwoœci, to czy lot był bezpoœredni, czy łšczony, nie ma wpływu na niedogodnoœci zwišzane z utratš czasu. W konsekwencji, również w przypadku odszkodowań za opóŸnione loty łšczone, pod uwagę powinna być brana jedynie odległoœć pokonywana w ramach przelotu między lotniskiem startowym a docelowym.

ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL