Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Linie lotnicze i lotniska

Z Katowic więcej czarterów niż tras regularnych

Bloomberg
Z 36 połšczeń regularnych oraz 60 czarterowych będš mogli korzystać pasażerowie Katowice Airport we wprowadzonym w nocy z soboty na niedzielę letnim rozkładzie lotów

W letniej siatce połšczeń z Katowic, która będzie obowišzywała do 29 paŸdziernika, przewidziano loty do 24 państw w Europie, Azji, Afryce i Ameryce Północnej. Zarzšdzajšce katowickim lotniskiem Górnoœlšskie Towarzystwo Lotnicze (GTL) prognozuje, że w tym roku obsłuży rekordowe 3,3 mln pasażerów w ruchu całkowitym, wœród nich ok. 1,2 mln w ruchu czarterowym.

W ruchu rozkładowym z Katowice Airport w sezonie lato 2016 będzie można polecieć do 16 państw. W siatce pojawiš się trzy nowoœci. Największy bazowy przewoŸnik w Katowicach, Wizz Air, uruchomi połšczenie do Liverpoolu (pierwszy rejs 29 marca, loty we wtorki, czwartki i soboty) oraz do Alghero na Sardynii (rejsy w każdš sobotę od 18 czerwca do 17 wrzeœnia). Z kolei Ryanair od 2 maja do 24 paŸdziernika będzie latał w każdy poniedziałek na greckš wyspę Korfu.

Osiem tras regularnych z Pyrzowic oferowanych będzie do Wielkiej Brytanii (Belfast, Birmingham, Bristol, Doncaster-Sheffield, Glasgow, Liverpoolu i na dwa londyńskie lotniska Stansted oraz Luton), pięć do Niemiec (Dortmund, Dusseldorf, Frankfurt, Frankfurt-Hahn, Kolonia-Bonn) i również pięć do Włoch (Alghero, Bolonia, Mediolan-Bergamo, Rzym-Ciampino, Neapol).

Trzy trasy regularne z Katowic powiodš do Norwegii (Bergen, Oslo-Torp, Stavanger), dwie do Holandii (Eindhoven i Maastricht-Aachen), po dwie do Szwecji (Malme, Sztokholm-Skavsta) i Grecji (Chania i Korfu), a po jednym kierunku do Hiszpanii (Barcelona), Irlandii (Dublin), na Cypr (Larnaka), Bułgarii (Burgas), Izraela (Tel-Awiw), Ukrainy (Kijów), Gruzji (Kutaisi) i Francji (Paryż-Beauvais). Wykonywane będzie też jedno połšczenie krajowe do Warszawy.

W siatce czarterowej nowoœci będš cztery: hiszpańska Almeria i wyspa Minorka, grecka wyspa Evia oraz Punta Cana na Dominikanie. Ta ostatnia będzie pierwszym, dalekodystansowym kierunkiem czarterowym obsługiwanym z polskiego portu regionalnego. Inauguracyjny, bezpoœredni rejs szerokokadłubowego, 285-miejscowego Boeinga 767-300 holenderskiej linii lotniczej TUIFly z Katowice Airport na Karaiby zaplanowano na 7 lipca.

Najbogatsza oferta wylotów wakacyjnych z Katowice Airport dotyczy Grecji, dokšd będzie można polecieć na dziewiętnaœcie lotnisk. Do Hiszpanii przewoŸnicy czarterowi będš latach na dwunastu trasach. Po cztery kierunki dostępne będš do Turcji oraz Włoch, po trzy na Cypr i do Egiptu. Po dwie trasy dostępne będš do Albanii, Bułgarii, Portugalii i Tunezji, po jednej - do Izraela, Czarnogóry, Chorwacji, Maroka, Gruzji, Zjednoczonych Emiratów Arabskich i na Dominikanę.

Realizację z Pyrzowic bezpoœrednich rejsów na najdłuższych trasach umożliwia nowa droga startowa o długoœci 3200 metrów – to dzięki niej w ofercie lotów z Katowic pojawiš się bezpoœrednie loty na Dominikanę.

Oprócz tego w ubiegłym roku lotnisko oddało do użytku terminal przylotowy C; w maju br. zakończy się natomiast generalny remont terminalu odlotów A. W maju oddany zostanie też nowy terminal cargo wraz z infrastrukturš towarzyszšcš; trwać będzie inwestycja zwišzana z przekształceniem starej drogi startowej w drogę kołowania oraz dostosowaniem pola manewrowego lotniska do II kategorii operacji lotniczych.

ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL