Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Linie lotnicze i lotniska

Nadchodzš gorsze czasy w lotnictwie. Czy lekarstwem będzie konsolidacja?

AFP
Michael O'Leary, prezes Ryanaira, uważa, że zbliża się koniec koniunktury na rynku lotniczym, a zdaniem szefów linii lotniczych stowarzyszonych w Airlines for Europe (A4E) europejski rynek czeka konsolidacja

W zeszłym roku zbankrutowały Air Berlin i Monarch, cišgle ważš się też losy włoskiej Alitalii. Michael O'Leary widzi jeszcze jednego kandydata do upadku - norweskiego rywala Ryanaira, niskokosztowego Norwegiana (obydwaj przewoŸnicy sš członkami A4E). — Jakieœ nieprzewidziane wydarzenie może doprowadzić do końca tej linii — mówi prezes Ryanaira. Nie jest wykluczone, że O'Leary jest zwyczajnie rozgoryczony, że Bjornowi Kjosowi, prezesowi Norwegiana udało się to, czego on sam nie potrafił zrobić mimo wielokrotnych zapowiedzi. Chodzi o uruchomienie połšczeń długodystansowych.

Ale nieuchronnš konsolidację, właœnie w obliczu nadchodzšcego końca koniunktury, widzi również prezes International Airlines Group (IAG) Willie Walsh. — Głęboko wierzę, że będziemy œwiadkami kolejnej fali konsolidacji w latach 2018-2019. Widzimy jak linie upadajš, zresztš tak właœnie powinno się dziać, żeby na ich miejsce mogli wejœć inni, bardziej efektywni przewoŸnicy — mówi.

- Nie ma innego wyjœcia, kiedy taki przewoŸnik jak Lufthansa ma jedynie 3-procentowy udział w œwiatowym rynku — mówi z kolei Carsten Spohr, prezes Lufthansy. - To absolutnie niewystarczajšce. W jaki sposób w tych warunkach mamy tworzyć globalnych graczy? Konsolidacja jest nieunikniona i właœnie ze względu na rynek globalny musi ona przyspieszyć.

Spohr dodaje, że jego linie nie będš czekać na pogorszenie koniunktury. Jego zdaniem proces konsolidacji trzeba przeprowadzać odgórnie. Lufthansa jest bardzo aktywna w tym procesie. Przejęła swego czasu szwajcarskiego Swissa, austriackie Austrian Airlines, belgijskie Brussels Airlines, a teraz częœć samolotów po upadłym Air Berlinie.

Spohr nie ukrywa, że byłby też gotów przejšć częœć operacyjnš Alitalii, pod warunkiem jednak, że przewoŸnik wczeœniej sam przeprowadzi zdecydowanš restrukturyzację. Włoski rzšd był już gotowy do pozbycia się kłopotów, jakich cišgle przysparza Alitalia, ale proces sprzedaży został odsunięty na czas po wyborach, bo mimo wszystko Włosi sš z narodowym przewoŸnikiem zwišzani emocjonalnie i Ÿle by to odebrali.

O nadejœciu gorszych czasów mówi także prezes Air France/KLM. Połšczenie tych dwóch przewoŸników zapoczštkowało fuzje na europejskim niebie. — Teraz musimy być bardziej efektywni. Naszš drogš jest podpisywanie kolejnych umów partnerskich z liniami z USA i Azji — powiedział.

W spowolnienie na rynku nie wierzy Rafał Milczarski, prezes LOT-u i jednoczeœnie prezes stowarzyszenia Aire, konkurencyjnego wobec A4E. — Prognozy dla rynku lotniczego sš jednoznacznie optymistyczne. Jak podaje ULC, do 2035 roku wszystkie porty lotnicze w Polsce powinny obsługiwać rocznie prawie 95 milionów pasażerów, czyli 2,5 raza więcej niż obecnie. Co do koniunktury makroekonomicznej, to opinie sš różne — wyjaœnia Milczarski w rozmowie z „Rzeczpospolitš". — Ale każda linia musi sobie radzić i w sytuacji wzrostu i spadku koniunktury. Nas wspiera elastycznoœć kosztowa i operacyjna. Oczywiœcie, można się zastanawiać, jak długo będzie możliwe utrzymanie obecnego tempa wzrostu. Ale w Europie, czyli na naszym głównym rynku, wzrost gospodarczy się rozpędza. Polski rynek roœnie dynamicznie i widać na nim wyraŸnie m.in. efekty rzšdowej polityki zmian w dystrybucji dochodu narodowego — uważa Milczarski.

ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL