CBA: Lotniskowe przetargi były ustawione

aktualizacja: 02.03.2016, 09:35
Foto: Fotorzepa, Piotr Wittman

Agenci CBA ujawnili zmowę przetargową przy zakupie przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej systemów pomiarów meteorologicznych dla siedmiu polskich lotnisk cywilnych. Wartość zamówienia przekracza 20 milionów złotych

REDAKCJA POLECA
24.07.2016
Były dyrektor IMGW usłyszał zarzuty
kariera
Wulgaryzmy w pracy niedopuszczalne, chociaż powszechne

Wrocławscy funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego ujawnili nielegalne działania przy przetargu na zaprojektowanie, dostawę, montaż i uruchomienie systemów pomiarów meteorologicznych AWOS (Automated Weather Observation System) na lotniskach w Katowicach, Krakowie, Wrocławiu, Rzeszowie, Łodzi, Szczecinie i Gdańsku. Systemy te służą osłonie meteorologicznej lotnisk - do bieżącego podawania informacji o pogodzie, widzialności, podstawie chmur, które są niezbędne do oceny przez pilotów możliwości wykonania podejścia do lądowania.

Cała dokumentacja i zebrane dowody wskazują, że w IMGW tak skonstruowano zamówienie, aby preferować tylko jednego z zagranicznych wykonawców. Zarzuty zmowy przetargowej usłyszał Przewodniczący Rady Naukowej IMGW prof. dr hab. Janusz Z. i dr Rafał B. zastępca dyrektora IMGW.

Ustaleń dokonano w śledztwie prowadzonym przez Delegaturę CBA we Wrocławiu pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Ostrołęce. Prokuratur zastosował środki zapobiegawcze w postaci zawieszenia w czynnościach służbowych dr Rafała B.

Jak podaje CBA, śledztwo jest rozwojowe, niewykluczone jest więc powiększenie listy zarzutów i podejrzanych.

POLECAMY

KOMENTARZE