Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Linie lotnicze i lotniska

Białostocki bot pomoże w odprawie przez Skype'a

materiały prasowe
Wirtualny asystent AutomatedCheckin dopyta podróżnych o ich preferencje zwišzane z lotem i dokona za nich wirtualnej odprawy. Wszystko przy pomocy popularnego komunikatora

Grupa TenderHut, powołujšc się na dane Ministerstwa Sportu i Turystyki, podaje, że 9 procent  firm w Polsce wydaje na podróże służbowe ponad mln złotych rocznie. Z myœlš o nich i indywidualnych podróżnych firma opracowała nowe narzędzie asystenta-bota, który pomoże odprawić się u różnych przewoŸników, prowadzšc rozmowę na Skypie.

– Jako szef firmy dostarczajšcej oprogramowanie dla klientów praktycznie na wszystkich kontynentach bardzo dużo podróżuję. Staram się maksymalnie dokładnie planować podróż i bardzo irytowała mnie sytuacja, w której musiałem korzystać z różnych aplikacji czy stron www żeby zmienić przewoŸnika w wieloetapowej podróży - opisuje, cytowany w komunikacie prasowym, Robert Strzelecki, wiceprezes TenderHut. - Z uwagi na dynamikę moich wyjazdów firmy specjalizujšce się w aranżowaniu tego typu podróży także nie były dla mnie dobrym rozwišzaniem, bo okazały się za mało elastyczne, a odprawić i tak musiałem się sam w każdej linii, którš leciałem. Po kilku takich podróżach stwierdziłem, że musi być jakieœ prostsze rozwišzanie. Tak narodził się pomysł bota, który rozwišzuje problem odpraw lotniczych, optymalizujšc czas poœwięcany na te czynnoœci – dodaje.

– Rozmowa z botem przypomina rozmowę z osobistym asystentem, któremu po prostu przekazuje się potrzebne dane, aby wykonał za nas jakiœ obowišzek – w tym wypadku odprawę lotniczš, którš bot załatwia automatycznie zaraz po podaniu najważniejszych danych – tłumaczy Strzelecki. Wirtualny asystent zapyta także o indywidualne preferencje podróżnicze. – Chodzi przede wszystkim o wybór miejsca w samolocie. To ważne, zwłaszcza podczas długiej podróży, żeby zadbać o swój komfort. Bot jest po prostu szybszy od człowieka i dlatego ma znacznie większe szanse na zarezerwowanie nam dobrego miejsca, gdy ich dostępnoœć będzie jeszcze duża. Oczywiœcie możemy zmienić zdanie w trakcie odprawy. Bot także weŸmie to pod uwagę i w miarę możliwoœci zaproponuje nam inne miejsce – dodaje.

Rozwišzanie jest udostępnione jako otwarte programowanie. Twórcy podajš, że zależy im, by z programu mogły korzystać zarówno wszystkie agencje podróży, jak i sami podróżujšcy. Można go pobrać na stronie producenta.

Rozwišzanie opracowali inżynierzy SoftwerHut. Programiœci musieli nauczyć maszynę swobodnej komunikacji z człowiekiem. By bot sprawnie wykonywał swoje zadania, należało nauczyć go także rozumienia systemów odpraw dostępnych na stronach przewoŸników. – To unikatowe rozwišzanie, ponieważ nasz bot musi wchodzić w interakcję nie tylko z człowiekiem, ale także z innymi systemami komputerowymi. Wbrew pozorom to drugie zadanie było trudniejsze, ponieważ systemy odpraw linii lotniczych nie posiadajš tzw. otwartego API i nasz bot musiał „sam nauczyć się" poruszać po stronach przewoŸników i rozpoznawać poszczególne opcje. Nasi programiœci œwietnie się spisali i dziœ poprzez popularny komunikator – Skype możemy swobodnie korzystać z rozwišzania, które jest elastyczne i pozwala reagować na potrzeby użytkownika natychmiastowo – wyjaœnia Marcin Skoczylas, menedżer odpowiadajšcy za rozwój bota.

– Tworzšc bota AutomatedCheckin, kierowaliœmy się potrzebš elastycznoœci, której wymaga użytkownik i dostosowaniem do jego wymagań. Nasz asystent podróży sprawdzi preferencje użytkownika. W dodatku zrobi to w naturalny dla wszytkach ludzi sposób – czyli podczas rozmowy. Zadajšc proste, ale konieczne pytania, odprawi użytkownika bez względu na to, z jakiej linii lotniczej korzysta. I to wszystko przy pomocy popularnego komunikatora, Skype'a. Ponadto nasz bot-asystent uczy się naszych preferencji, dzięki czemu przy kolejnych odprawach pamięta, jakich wyborów dokonywaliœmy, i sam sugeruje podobne rozwišzania. Wszystko to za sprawš technologii machine learning, czyli sztucznej inteligencji – tłumaczy Strzelecki.

ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL