Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Linie lotnicze i lotniska

Kaczyński: Jeśli lotnisko, to połšczone z całym światem

Jarosław Kaczyński
Fotorzepa
W Polsce powinno powstać centralnie zlokalizowane, duże lotnisko zapewniajšce połšczenia z całym œwiatem - uważa prezes Prawa i Sprawiedliwoœci Jarosław Kaczyński. - Bo Polska nie powinna być prowincjš - przekonuje

W wyemitowanym dziœ rano wywiadzie dla Radia Białystok lider Prawa i Sprawiedliwoœci był pytany m.in. o to, czy rzšd dofinansowałby budowę regionalnego portu lotniczego w województwie podlaskim. Choć władze samorzšdowe zrezygnowały z takiej inwestycji kilka lat temu (głównie z powodu braku unijnego dofinansowania), temat wcišż jest żywy - przed miesišcem na Podlasiu odbyło się wojewódzkie referendum w tej sprawie. Formalnie było nieważne, bo frekwencja nie przekroczyła 30 procent, jednak jego inicjatorzy (pełnomocnikiem komitetu referendalnego był białostocki radny PiS) zapowiadajš zabiegi o to, by tę inwestycję wsparł finansowo budżet państwa.

- Tu jest takie pytanie: czy w kraju, który ma co prawda doœć znacznš powierzchnię, ale taki dosyć okršgły kształt, jest sens budowania dużej liczby lokalnych lotnisk? Czy nie lepiej w tej chwili mieć takie potężne lotnisko międzynarodowe, œwiatowe, gdzieœ niedaleko Warszawy? Ja nie ukrywam, że wypowiadam się za tš drugš ewentualnoœciš, bo Polska nie może być prowincjš - mówił Kaczyński.

Podawał przykład lotnisk w Wiedniu i Pradze, które majš dużo większš siatkę połšczeń niż największy port lotniczy w Polsce - Lotnisko Chopina.

- Nie możemy zgodzić się na to, że my jesteœmy tylko krajem, w którym lotniska sš poczštkiem drogi do innych wielkich lotnisk - np. do Frankfurtu czy teraz, jak często nam proponujš, do Berlina - cišgle to lotnisko jest, skšdinšd, niedokończone - mówił lider PiS. Podkreœlał, że Polska jest "dużym europejskim krajem i musimy dšżyć do tego, żeby tym krajem być w całym tego słowa znaczeniu".

- To wielkie międzynarodowe lotnisko jest nam potrzebne i to jest, według mnie, priorytet - podkreœlał Kaczyński.

Przyznał, że "w jakimœ momencie" lotnisko może przydać się także w Białymstoku. - Ale wtedy trzeba się zdecydować na przykład na to, że nie budujemy szybkich kolei. No bo albo to, albo to. Jak będš autostrady, będš szybkie koleje, no to jest pytanie, jakie znaczenie będš miały lotniska, no oczywiœcie poza tymi kilkoma największymi zupełnie oœrodkami - powiedział w radiowym wywiadzie.

- Sprawa jest dyskusyjna. Wiem, że łatwiej by było tutaj powiedzieć: "owszem, budujemy lotniska natychmiast", ale mówię uczciwie - dodał lider PiS.

ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL