Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Linie lotnicze i lotniska

Tysišce klientów Air Berlina straci pienišdze

Pixabay
Około 100 tysięcy posiadaczy biletów linii Air Berlin nie odzyska swoich pieniędzy - szacuje syndyk upadłej linii lotniczej

Dwustu wierzycieli Air Berlian spotkało się w Berlinie, by porozmawiać o możliwoœciach odzyskania pieniędzy. Zajmujšcy się sprawš syndyk Lucas Flöther nie ukrywał, że szanse na pełny sukces sš niewielkie - informuje niemiecki portal branżowy Biz Travel.

Flöther powiedział, że firma nie jest w stanie spłacić w całoœci kredytu, który otrzymała od rzšdu na kontynuowanie działalnoœci operacyjnej. Ze 150 pożyczonych przez państwo milionów euro oddanych będzie jednak przynajmniej 75 milionów. – To ostrożna prognoza – mówił Flöther.

PrzewoŸnik zadłużony jest również u dostawców, usługodawców, wynajmujšcych, partnerów leasingowych i w agencji pracy, która po ogłoszeniu niewypłacalnoœci zagwarantowała wypłatę pensji pracownikom przez jeden kwartał. Teraz domaga się ona zwrotu 46,3 miliona euro. Urzędy podatkowe chcš zaœ odzyskać od przewoŸnika zaległe 75 milionów euro - dowiedziały się niemieckie media, między innymi „Süddeutsche Zeitung".

Wartoœć majštku przewoŸnika, który można wykorzystać do spłacania długów, szacowana jest na 88 milionów euro.

Air Berlin nie skomentował tych informacji. Według uczestników zebrania, którzy rozmawiali z mediami, teraz decydenci zastanawiajš się, czy mogš zażšdać pieniędzy od największego akcjonariusza firmy, Etihadu. To jego wsparcie pozwalało bowiem niemieckiej spółce latać mimo permanentnych strat.

Air Berlin ogłosił bankructwo 15 sierpnia 2017 roku. Ci, którzy przed tš datš zarezerwowali bilet, najprawdopodobniej nie odzyskajš pieniędzy, bo ich wypłata musiałaby nastšpić z masy upadłoœciowej firmy. Według przewoŸnika chodzi o około 100 tysięcy biletów.

Wnioski o odszkodowanie można składać do 1 lutego. Flöther szacuje, że łšczna wartoœć roszczeń przekroczy miliard euro. Jak dotšd firma oddała zaœ 61 milionów euro.

Z danych sšdu dzielnicy Charlottenburg, który prowadzi proces upadłoœciowy firmy, wynika, że zakończenie wszystkich działań zwišzanych z obsługš roszczeń Air Berlina może potrwać nawet 10 lat.

ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL