Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Linie lotnicze i lotniska

Lufthansa pobiła Ryanaira. Czy LOT pobije CSA?

Bloomberg
Grupa Lufthansy ponownie jest największym przewoŸnikiem w Europie. Przewiozła w 2017 roku 130 milionów pasażerów. Druga linia lotnicza na kontynencie to Ryanair. Jego wynik - 128,7 miliona

Przy tym, jeœli chodzi o tzw. pasażerokilometry, Lufthansa ma jeszcze lepszy wynik od Ryanaira, ponieważ i linia matka i należšcy do nie przewoŸnicy latajš nie tylko na trasach europejskich, jak Ryanair, ale i po œwiecie. Ryanair stracił też wielu pasażerów w minionym roku, ponieważ musiał odwołać 20 tysięcy lotów z powodu buntu pilotów i błędów w planowaniu ich urlopów.

Na trzecim miejscu rankingu znalazła się International Airlines Group (IAG), w skład której wchodzš: British Airways, Iberia, Vueling i Aer Lingus. W sumie przewieŸli oni 104,8 miliona ludzi. Na kolejnych miejscach sš Grupa Air France/KLM z 98,7 miliona pasażerów i brytyjski niskokosztowy easyJet z 81,63 miliona.

W Europie œrodkowej przoduje wcišż węgierski Wizz Air (28,27 miliona).

Bardzo emocjonujšco zapowiada się rywalizacja w 2018. Ryanair, który pod koniec zeszłego roku zgodził się na działanie u siebie zwišzków zawodowych, nie powinien już mieć większych problemów organizacyjnych. Ruszy także prawdopodobnie jego linia czarterowa Ryanair Sun, o której rejestrację wystšpił do polskiego Urzędu Lotnictwa Cywilnego (więcej: "ULC: Ryanair Sun nie ma jeszcze certyfikatu").

Lufthansa natomiast będzie korzystała z przejęcia Air Berlina i włoskiej Alitalii. Oficjalna oferta niemieckiego przewoŸnika, który chce przejšć częœć operacyjnš Alitalii i około połowy jej pracowników ma być ujawniona w najbliższych dniach. kiedy to nastšpi grupa będzie miała linie niemieckie: Lufthansę i Eurowings, Lufhansa Regional, Cityhopper, po jednej w Szwajcarii - Swiss, w Austrii - Austrian Airlines, w Belgii - Brussels Airlines i we Włoszech - Alitalię.

Poszczególne linie niemieckiej grupy szybko rosnš. Sama Lufthansa zapowiedziała zatrudnienie w 2018 roku 8 tysięcy pracowników, a Austrian 11 stycznia poinformował o zwiększeniu zatrudnienia o 600 osób.

Na regionalnym rynku najprawdopodobniej dojdzie do zmiany lidera w przewozach tradycyjnych, bo LOT, który planuje przewieŸć w tym roku około 9 milionów pasażerów, ma wielkie szanse na wyprzedzenie czeskich linii CSA.

Komentarz do artykułu przesłany przez Olgę Pawlonkę, rzeczniczkę Ryanaira:

Bioršc pod uwagę, iż Ryanair roœnie organicznie, a Lufthansa przejmuje inne linie lotnicze, takie wyniki były zgodne z oczekiwaniami. W 2018 roku Ryanair obsłuży 140 milionów pasażerów i spodziewamy się ponownie wyprzedzić Lufthansę, chyba że ta pozyska inne linie lotnicze.
ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL